Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  İran Türk taşımacılardan yakıt fark ücreti talep ediyor

  Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İran’ın, Türk taşımacılarından her bir sefer için tek yönde ortalama 750 dolar “ yakıt fark ücreti” alındığını belirtti.
  • 08.06.2014 - 11:42

  İran Türk taşımacılardan yakıt fark ücreti talep ediyor #1

  İran Türk taşımacılardan yakıt fark ücreti talep ediyor #2

  UND'den yapılan açıklamaya göre,  İran’ın, Türk taşımacılarından her bir sefer için tek yönde ortalama 750 dolar  “yakıt fark ücreti” alması Gürbulak Sınır Kapısı’nda TIR şoförlerinin katıldığı bir eylemle protesto edildi.

  TIR ŞÖFÖRLERİ PROTESTO ETTİ

  Eylemde, UND İşletme Binası önünde toplanan Türk tır şoförleri, ellerinde “Haksızlığa One Minute”, “Eşitlik İstiyoruz”, “Durmak Yok Yola Devam” yazılı pankartlar taşıyarak ve “Yakıt Farkı Haksızlıktır” sloganı atarak çözüm istedi.

  Eylemin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, pazartesi günü Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret öncesi seslerini duyurmak amacıyla böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları ifade etti: 

  ''İRAN'DA FARK ÜCRETİ ÖDÜYORUZ''

  " Yakıt fiyatı İran’dan da ucuz olan Türkmenistan’da bizden yakıt fark ücreti alınmazken, dönüş için deposunu Türkmenistan’dan dolduran ve İran’dan geçişte mazot almayan Türk taşımacılar bile İran’da 750 dolar fark ücreti ödemektedir. ‘Türkiye’de yakıt pahalı bizde ucuz’ denilerek fark ücreti alınması İran dışında hiçbir ülkede yoktur.

  ''TÜRK ARAÇLARI PAHALILAŞTIRILIYOR''

  Bu kabul edilemez. Her yıl binlerce İran aracı ülkesinden çok ucuza aldığı mazotla boş giriş yaptığı ülkemizden yüklerimizi almakta ve haksız kazanç sağlamaktadır. Ülkemize boş giren araçlar rahatça yükümüzü alıp götürürken, İran’a yük götüren Türk araçlarının yüzde 60’ı ülkemize boş dönmektedir. Bunun temel sebebi İran'nın navlunun yüzde 10’u kadar ceza alarak Türk araçları pahalılaştırmasıdır." 

  ''HAKSIZLIĞA SON VERİLMEZSE TAŞIMALAR YAPILAMAZ HALE GELECEK''

  Şener, İran ile sorunların ortadan kalkması için transit geçişte her iki ülkenin de aynı uygulamayı yapmasını, İran’da Türk taşımacılarından alınan yakıt fiyat farkının ve İran’dan yük almalarına engel olan yasanın kaldırılmasını talep ettiklerini belirterek, "Aksi halde ticaretin gelişmesi imkansız görünüyor. Haksızlığa son verilmezse Orta Asya taşımalarımız da yapılamaz hale gelecektir" değerlendirmesinde bulundu. 

  Görüş Bildir