Petrol
109.93
-2.24%
Euro
17.3966
0.05%
Dolar
16.6715
0.20%
Altın
973.57
0.06%
Borsa
2408
0.25%
Bitcoin
320.589
-5.12%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İşe alım beklentisinde Türkiye ilk 4'te

  "İstihdama Genel Bakış Araştırması"na göre dünya genelinde işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ülkeler belirlendi.
  • 31.03.2013 - 13:35
  İşe alım beklentisinde Türkiye ilk 4'te

  İşe alım beklentisinde Türkiye ilk 4 te #1

  İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Manpower tarafından yapılan "İstihdama Genel Bakış Araştırması"na göre, dünya genelinde işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ülkeler Brezilya, Tayvan, Türkiye ve Hindistan oldu.

  ManpowerGroup tarafından tüm dünya ile eş zamanlı yayımlanan 2013 yılı ikinci çeyrek araştırması, 42 ülkeden 66 binin üzerinde işe alım yöneticisinin katılımıyla yapıldı. Araştırmadaki "net istihdam görünümü", toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte iş yerlerinde istihdamda düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplandı.

  Araştırma için Türkiye'den bin işverenle görüşüldü. Türkiye'deki katılımcıların yüzde 37'si, istihdam sayılarında artış, yüzde 9'u düşüş yaşanacağı, yüzde 54'ü değişiklik olmayacağı öngörüsünde bulundu.

  İşe alım eğilimleri önceki çeyreğe kıyasla güç kazanırken, en yüksek işe alım eğilimi yüzde 36'lık net istihdam görünümü ile İç Anadolu Bölgesi'nde kaydedildi. İç Anadolu Bölgesi'ni yüzde 29 ile Akdeniz ve yüzde 26'lık görünümlerle Karadeniz ve Marmara bölgeleri izledi.

  İşverenler yılın ikinci çeyreği boyunca 11 sektörde yeni "istihdam fırsatları" tahmin ederken, en iyimser işe alım planları, net istihdam görünümlerinin sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 37 artış olarak kaydedildiği inşaat ile elektrik, gaz ve su dağıtım sektörlerinde belirtildi.

  "Türkiye, en hareketli iş gücü pazarlarından biri"

  Yılın ikinci çeyreğinde de belirsizliğin, küresel işveren güveninde etkisini sürdürmesinin, istihdam beklentilerinin karışık bir yapı sergilemesine neden olduğu kaydedildi.

  Araştırmaya katılan iş gücü piyasalarının işe alım planları, 21 ülke ve bölgede önceki çeyreğe kıyasla güçlenirken, 15 ülke ve bölgede çeşitli oranlarda düştü.

  Dünya genelinde işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ülkeler, Brezilya, Tayvan, Türkiye ve Hindistan iken İtalya, İspanya, Yunanistan ve Hollanda en zayıf görünümlere sahip oldu.

  Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, Türkiye'de işverenlerin yeni işe alım açısından çift haneli büyüme rakamları beklediğini gösterdiğini belirterek, "Durgun ve ciddi güç kaybeden birinci çeyreğin ardından Türkiye, dünyadaki en güçlü ve en hareketli iş gücü pazarlarından biri olarak karşımıza çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir