İtalyan borsasında deprem

İtalyan borsasında deprem


İtalya'da "Dünyada faaliyetini sürdüren en eski banka" olarak bilinen Monte dei Paschi di Siena'ya Mali Polis tarafından operasyon düzenlendi. Operasyon Milano Borsası'nı da etkiledi.

Siena Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürürtülen soruşturmanın piyasa manipülasyonu ve 2008 yılında İspanyol Santander Bankası bünyesinde yeralan ve iki ay önce 6.6 milyar euro değer biçilen Antonveneta Bankası'nın 9.3 milyar euro karşılığında satın alınması konularını kapsadığı belirtildi.

ŞUBE VE YÖNETİCİLERE EŞ ZAMANLI BASKIN

Mali polis operasyonu Siena'nın Rocca Salimbeni bölgesinde yeralan bankanın genel müdürlüğüne yapmakla sınırlamadı. Aynı zamanda bankanın eski Genel Başkanı ve hali hazırda İtalya Bankacılık Derneği Başkanı olan Giuseppe Mussari'nin evinde de arama gerçekleştirdi. Siena, Roma, Firenze, Milano, Padova ve Mantova'daki Banka Şubeleri ve yöneticilerinin evlerine eş zamanlı baskın düzenlendi.

Operasyon Milano Borsası'nda ciddi etki yarattı. Bankanın hisseleri borsada 10'un üzerinde değer kaybedince, işlemler bir süre askıya alındı. Banka hisseleri günü yüzde 6.9 değer kaybıyla kapattı. Bunun yanında Milano Borsası'nda Berlusconi'nin sahibi olduğu Mediaset'in hisseleri, grubun 2012 ilk üç ayında yüzde 10 reklam geliri kaybını açıklamasının ardından yüzde 11 oranında değer kaybetti. Milano Borsası günü 1.8'lik değer kaybıyla kapattı.