Euro
10.1857
-0.83%
Dolar
8.3648
-1.07%
Altın
497.71
-0.69%
Borsa
1.446
0.33%
Bitcoin
379.554
-8.67%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  İTO ve Bağdat Ticaret Odası'ndan müteahhitlik alanında iş birliği

  İTO Başkanı Avdagiç, Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirileceğini açıkladı.
  • AA
  • 04.05.2021 - 15:49
  • Güncelleme : 04.05.2021 - 16:02
  İTO ve Bağdat Ticaret Odası'ndan müteahhitlik alanında iş birliği

  "Irak ile İnşaat Sektöründe İşbirliği Fırsatları Webinarı", İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Resul Cafer'in katılımıyla gerçekleştirildi.

  Avdagiç, Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirileceğini belirterek, "Türk müteahhit sektörünün bu projelerden ciddi bir payı, Iraklı paydaşlarıyla birlikte alacağına inanıyorum." şeklinde açıklama yaptı.

  "IRAK'TAKİ PROJELERDE YER ALMAYA HAZIRIZ"

  Avdagiç, "Türk firmalarımız, su temini ve atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı gibi birçok sektörü kapsayan bu projelerde yer almak için hazırdır." açıklamasında bulundu.

  Türk firmalarının, Iraklı şirketler ile kuracakları ortaklıklarla ülkenin yeniden imarında aktif rol alabileceğinin altını çizen Avdagiç, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirilecek. Türk müteahhit sektörünün bu projelerden ciddi bir payı, Iraklı paydaşlarıyla birlikte alacağına inanıyorum. Iraklı firmaların güven duydukları ve iş yapma kültürünü bildikleri Türk firmalar ile ortaklık kurmayı tercih ettiklerini biliyoruz."

  İTO ve Bağdat Ticaret Odası ndan müteahhitlik alanında iş birliği #1

  "OVAKÖY SINIR KAPISI'NIN AÇILMASI STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR"

  Ticaretin hızlandırılması için iki ülke arasında transit geçişlere izin verilmesi ve yeni gümrük kapılarının açılmasının çok yararlı olacağını kaydeden Avdagiç, şu açıklamalarda bulundu:

  "Halihazırda ticaretin tek bir sınır kapısı üzerinden yürümesi ticaret hacminin istenilen düzeye ulaşmasını engelliyor. Bu nedenle, Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılması stratejik önem taşıyor. Irak'ın Türkiye'den ithal ettiği bazı ürünlerdeki ithalat yasakları ve artan gümrük vergileri de bir başka önemli sorun. Irak’ın ihtiyaç duyduğu ve Türkiye’nin de üretimde güçlü olduğu bu ve benzeri ürünlerin Irak’ta üretiminde iş birliği yapabiliriz."

  "GERÇEK İŞ BİRLİKLERİNİN DOĞMASI İÇİN İKİ ODA OLARAK ÖNCÜ OLALIM"

  Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Resul Cafer ise Irak ve Türkiye arasındaki ilişkileri her zaman ileri taşımak için çalıştıklarını belirterek, "Türk kardeşlerimiz ile ciddi ve gerçek iş birlikleri olması, doğması için bizler iki oda olarak öncü olalım. Bu sayede de iki ülke olarak gerçek ve sürdürülebilir kazanımlar elde edebiliriz." ifadelerini kullandı.

  Iraklı iş insanlarının İstanbul'daki bilgi birikiminden yararlanmasını arzu ettiklerini kaydeden Cafer, "Birkaç yıl önce güvenlik yokluğundan bahsediyorduk. Şimdi çok şükür ki hükümetimizin dirayetli adımlarından dolayı bir istikrar geldi diyebiliriz. Burada önce Türk şirketlerinin olmasını, herkesten önce Irak'a gelmelerini ve yatırımlarda yer almalarını arzu ediyoruz." açıklamasında bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir