Petrol
87.03
-0.17%
Euro
18.2281
0.39%
Dolar
18.5474
0.22%
Altın
991.99
0.41%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
363.367
-0.05%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  JPMorgan: TCMB mesajlarında oldukça netti

  JPMorgan, TCMB'nin politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkarmasına ilişkin değerlendirmede bulunarak, bu kez mesajlarında oldukça net olduğunu vurguladı.
  • AA
  • 20.11.2020 - 08:46
  • Güncelleme : 20.11.2020 - 08:48
  JPMorgan: TCMB mesajlarında oldukça netti

  Uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın görevine oldukça "ihtiyatlı" ve "kararlı" başladığını ve yine beklendiği gibi politika çerçevesinin sadeleştirildiği bildirdi.

  "İHTİYAÇ DUYULAN PARASAL SIKILAŞTIRMA AÇIKÇA GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

  Kuruluşun konuya ilişkin paylaştığı raporda, Ağbal yönetimindeki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısında ihtiyaç duyulan ve beklenen parasal sıkılaştırmanın açık bir şekilde gerçekleştirildiğine işaret edildi.

  Raporda, bankanın gösterge faizi tek faiz haline getirerek piyasa oyuncularının çok sayıda faiz oranını izleme gerekliliğini de ortadan kaldırdığı kaydedildi.

  “REPO ORANINI İZLEMELERİ YETERLİ OLACAK”

  Piyasa katılımcılarının TCMB'nin para politikası duruşunun sıkılığını anlaması için bir haftalık repo oranını izlemelerinin yeterli olacağına işaret edilen raporda, "Bunun, ortodoks politika yolunda önemli bir adım olduğunu ve şeffaflıkta bir artış olduğunu not ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

  "TCMB MESAJLARINDA OLDUKÇA NETTİ"

  Raporda, politikalara ilişkin yol göstermede de önemli iyileşmeler olduğuna dikkat çekilerek, "Önceki açıklamalarda kullanılan karışık cümlelerin aksine TCMB bu kez mesajlarında oldukça netti." değerlendirmesinde bulunuldu.

  Önemli pozisyonlara güvenilir isimlerin atanmasının ve bankanın bugünkü adımının fiyat istikrarına yönelik riskleri önemli ölçüde azaltabileceği vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:

  JPMorgan: TCMB mesajlarında oldukça netti #1

  “TÜRK LİRASI, ATAMALARDAN BU YANA DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 12 DEĞER KAZANDI”

  "Nitekim, Türk Lirası atamalardan bu yana dolar karşısında yüzde 12 değer kazandı. Dolayısıyla, enflasyonda beklenmedik bir yükseliş ve jeopolitik risklerde ani bir artış olmazsa yüzde 15'in politika faizinde döngüsel zirve olabileceğini düşünüyoruz. Bir sonraki hamle büyük olasılıkla bir kesinti olacaktır. Nisan ayında 50 baz puanlık bir kesintiden başlayarak gevşemenin çok kademeli olmasını bekliyoruz."

  JPMorgan, ekonomi alanında geleneklere, genel kabul görmüş görüşlere bağlı olan uygulamalar için kullanılan "ortodoks politika" değimi ile genel kabul görmüş uygulamalardan oluşan ekonomi politikasına vurgu yaptı.


  Görüş Bildir