Dolar
7.2635
0.4828%
Euro
8.631
0.2159%
Altın
2066.63
0.1647%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
481.903
0.5162%
Bitcoin
85829.08
0.3121%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Kalkınma Bakanı Yılmaz: Nüfus artışı için teşvik gerekli

  ASO Meclis Toplantısı'nda konuşan Kalkınma Bakanı nüfusun önemli bir konu olduğunu
  • 30.01.2013 - 11:29
  Kalkınma Bakanı Yılmaz: Nüfus artışı için teşvik gerekli

  Kalkınma Bakanı Yılmaz: Nüfus artışı için teşvik gerekli #1

  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bugün bazı basın organlarında yer alan çocuk doğurana teşvik haberleri ile ilgili, ''Uzun vadede bu işin (nüfus artış hızındaki yavaşlama) nereye gideceğini iyi görmeliyiz ve buna dönük yeni birtakım teşvik unsurlarını tartışmalıyız' diye ifade ettim. Bu kanaatimi koruyorum,'' dedi.

  Yılmaz, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Ocak Ayı Meclis Toplantısı'na gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Bir gazetecinin bugün bazı basın organlarında yer alan çocuk doğuranlara yönelik teşvik haberlerini hatırlatması üzerine Yılmaz, nüfusun çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

  "ORTA VE UZUN VADEDE NÜFUS AZALABİLİR"

  Türkiye nüfusunun artmasına karşın nüfusun artış hızında bir azalma söz konusu olduğunu anlatan Yılmaz, ''Biliyorsunuz en son yıllık artış hızımız yüzde 1,35'ten yüzde 1,2'ye geriledi. Bunun orta ve uzun vadede nereye gideceği bizim için çok önemli,'' dedi.

  2030 yılında nüfus oranının hangi seviyelerde olacağına ilişkin ayrıntılı tahmin çalışmaları yaptıklarını ifade eden Yılmaz, önümüzdeki günlerde Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bu tahmin çalışmalarını paylaşacağını dile getirdi.

  Nüfus konusundaki gidişatı gördüğü için orta ve uzun vadede bunun tartışılması gerektiğini ifade ettiğini kaydeden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Avrupa'yı görüyorsunuz. Avrupa'da birçok ülke çok ciddi teşvik sağlıyor. Nüfus artış hızını artırmak için çok yoğun bir gayret içerisinde birçok ülke. Bizim de giderek bu tartışmaları yapmamız gerektiğini ifade ettim. Şu anda önümüzde somut, yarın yapacağımız bir şey söz konusu değil ama 'uzun vadede bu işin nereye gideceğini iyi görmeliyiz ve buna dönük yeni birtakım teşvik unsurlarını tartışmalıyız' diye ifade ettim. Bu kanaatimi tabii ki koruyorum.''

  SOSYOLOJİK DÖNÜŞÜMDEN ÖNCE TEDBİR

  Bir gazetecinin memurlara yönelik çocuk başına desteklerin söz konusu olduğunu belirtmesi üzerine Yılmaz, bunun çok boyutlu bir iş olduğunu kaydederek, mevcut desteklerin daha iyi noktalara gelmesini temenni ettiğini dile getirdi.

  ''Ama daha uzun vadede daha farklı sistemleri tartışmalıyız,'' diyen Yılmaz, iş gücü piyasalarında daha esnek çalışma şartlarının oluşturulmasının da bu açıdan önemli olduğunu ifade etti.

  Sosyolojik dönüşümün ardından geriye dönmenin zor olması nedeniyle bu tartışmaların şimdiden yapılmasının önemli olduğuna işaret eden Yılmaz, bu açıdan bakıldığında bazı tedbirlerin şimdiden alınmasının gerektiğini söyledi.

  "AVRUPA HER KONUDA ÖRNEK DEĞİL"

  Geniş bir nüfus ve konut araştırması yaptıklarını anlatan Yılmaz, bunun da TÜİK tarafından önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağını bildirdi.

  Şu anda üzerinde tartışılan bir sistem olup olmadığına ilişkin soruyu da yanıtlayan Yılmaz, ''Avrupa'yı birebir taklit etmemeliyiz. Kendimize özgü yeni birtakım unsurları da değerlendirmeliyiz. Burada anne olgusu bizde çok önemli. Vereceğimiz destekleri kadın üzerinden, anne üzerinden düşünmemizde fayda görüyorum. Kadınlarımızın tasarruf oranları çok yüksek,'' diye konuştu.

  Mevcut uygulamaların genelde kamu çalışanlarına yönelik olduğu yönündeki bir değerlendirme üzerine de Yılmaz, konuya bütün çalışanlar açısından bakılması gerektiğini ifade etti.

  "CARİ AÇIK O KADAR YÜKSEK DEĞİL"

  Cari açık hesaplamaları ile ilgili bir soru üzerine Yılmaz, bu konunun üzerinde uzunca bir süredir çalıştıklarını belirtti.

  Cari açık hesaplamalarında net hata noksan kaleminin çok yüksek olduğunu kaydeden Yılmaz, ''Normalde görünen cari açığımızdan daha fazla döviz girişi var Türkiye'ye. Biz bunu resmi istatistiklerimize tam olarak yansıtamıyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

  Bu çerçevede başlattıkları çalışmalardan bir tanesinin turizm gelirleri ile ilgili olduğunu dile getiren Yılmaz, çok eski olan bir analiz yöntemini güncellediklerini söyledi.

  ''Geçmişe dönük olarak da bütün verilerimizi yenileyerek bunu açıklayacağız,'' ifadesini kullanan Yılmaz, bu yıl içinde açıklamaların yapılacağını bildirdi.

  Görüş Bildir