Euro
10.9123
0.57%
Dolar
9.3636
0.35%
Altın
534.3
0.85%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
585.977
1.80%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Kampanyalı satış süreleri 3 ayı geçmeyecek

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bundan sonraki dönemde kampanyalı satış süresinin 3 ayı geçmeyeceğini açıkladı.
  • 15.01.2015 - 14:00
  Kampanyalı satış süreleri 3 ayı geçmeyecek

  Kampanyalı satış süreleri 3 ayı geçmeyecek #1

  Canikli, dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Perakende  Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun'a ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  DÜZENLEMEDE GEÇ KALINDI

  Perakende sektörünün çok fazla tarafı bulunduğunu ifade eden Canikli,  sosyal hayatı bu kadar yakından ilgilendiren bir alanla ilgili bugüne kadar düzenleme yapılmamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

  2 MİLYON İSTİHDAM KAPASİTESİ

  Milli gelirin yüzde 15'ini perakende ticaret alanının oluşturduğunu  kaydeden Canikli, sektörün 2 milyon civarında istihdam kapasitesi bulunduğunu  dile getirdi.

  DÜZENLEMELER İKİ KATEGORİDE SINIFLANDIRILACAK

  Kanunla getirilen düzenlemelerin iki ana kategoride sınıflandırılabileceğini anlatan Canikli, "Bunlardan bir tanesi bu alanın kurallara bağlanması. Yani içinde alışveriş merkezi, zincir mağazalar dahil bütün perakende ticaretle uğraşan mağazaların bulunduğu alanın kurallara bağlanması" diye konuştu.

  Canikli, ikinci unsurun ise son 15-20 yılda perakende ticaretin  formatının ve işleyiş biçiminin değişmesiyle nispeten zayıf konuma düşen esnaf ve  sanatkarın desteklenmesi olduğunu belirtti.

  KÜÇÜK İŞLETMELERİN ALACAKLARI 30 GÜN İÇİNDE ÖDENECEK

  Kanunun getirdiği yenilikler hakkında bilgi veren Canikli, büyük  mağazalara mal veren küçük işletmelerin mağduriyetlerini ortadan kaldıracak  düzenlemeler yapıldığını söyledi.

  Canikli, alışveriş merkezleri ve zincir mağazalara 30 günden daha az  sürede bozulabilen mallar satan küçük işletmelerin alacaklarının ödenme süresinin  bu ürünlerin teslim tarihinden itibaren 30 günü geçemeyeceğini dile getirdi.

  Perakende işletmelerde rafı bulunan üreticilerden ya da kiracılardan  farklı isimler altında ücretler alındığını kaydeden Canikli, "Bunlar kuralsız ve  keyfi olarak... Mağaza açılışı ve tadilatı adı altında, ciro açığı adı altında ya  da banka ve kredi katılım bedeli gibi önceden öngörülmeyen sonradan üreticilere,  tedarikçilere yüklenen bir takım ödemeler söz konusuydu. Artık hiçbir şekilde  bunlar tedarikçiden ve üreticiden alınamayacak" dedi. Bu düzenlemenin istisnası  bulunduğunu kaydeden Canikli, uygulama doğrudan ürünün satışını artırıcı  mahiyette ise ve bu ispat edilebiliyorsa bu durumda söz konusu ücretlerin  alınabileceğini ifade etti.

  KAMPANYALI SATIŞIN SÜRESİ 3 AYI GEÇEMEYECEK

  Küçük işletmelerin markalaşmalarına yönelik düzenlemeler de  yapıldığını bildiren Canikli, bugüne kadar alışveriş merkezleri ve zincir  mağazaların kendi adına ürettirdikleri malların üzerinde, üreticinin ad, unvan ve  bilgilerinin yer almadığına işaret etti.

  Artık bu tür ürünlerin ambalajlarında üreten firmanın kimlik  bilgilerinin de yer alacağını bildiren Canikli, uygulamanın üreticilere, ilave  ücret ödemeden, kendilerini tanıtmalarını sağlayacağını söyledi.

  ALDATICI KAMPANYALAR ESNAFI ETKİLİYOR

  Kampanyalı satışlara ilişkin düzenlemeler hakkında da bilgi veren  Canikli, başı ve sonu belli olmayan, fiyat ya da kalite bilgileri noktasında tüketiciyi aldatma özelliği bulunabilecek şekilde düzenlenen kampanyaların  esnafın satışlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

  Kampanyalı satışlara sınırlama getirdiklerini belirten Canikli, "Tasfiye halinde 6 ay, diğer hallerde 3 ayı geçemeyecek yani 3 aydan fazla  kampanyalı satış yapılamayacak. Kampanyaların başı, sonu belli olacak. Başlangıç  ve bitiş tarihi belli olmayan bir kampanyalı satış kesinlikle bundan sonra  yapılamayacak" dedi.

  Canikli, alışveriş festivallerinin kamu niteliği olan meslek  kuruluşlarınca yapılması halinde, kuruluşların bütçelerinin yüzde 5'inden  fazlasını bu işler için tahsis edemeyeceklerini ifade etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir