Euro
9.0229
0.53%
Dolar
7.4089
0.56%
Altın
440.69
-0.56%
Borsa
1.532
-1.25%
Bitcoin
236.202
-1.58%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Kapıkule 2020'de 700 bin tırlık trafiği karşıladı

  Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, koronavirüs salgınına rağmen Kapıkule Sınır Kapısı'nda 2020'de yaklaşık 700 bin tırın giriş-çıkış yaptığını bildirdi.
  • AA
  • 01.01.2021 - 11:26
  • Güncelleme : 01.01.2021 - 13:44
  Kapıkule 2020'de 700 bin tırlık trafiği karşıladı

  Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, gümrük çalışanlarının da salgın döneminde ticaretin aksamaması için ciddi emek verdiğini anlatarak, "Kapıkule Sınır Kapısı dünyadaki en önemli ve en yoğun trafik hacmine sahip sınır kapılarından biri. 2020'de Kapıkule yaklaşık 350 bin tır girişi ve 350 bin tır çıkışını karşıladı." dedi.

  “BİRÇOK ÜLKENİN SINIR KAPILARINDA TİCARET KESİNTİYE UĞRADI”

  Batur, geçen yılın koronavirüs salgını etkisi altında geçtiğini, birçok ülkenin sınır kapılarında ticaretin kesintiye uğradığını hatırlattı.

  “HEDEF 1.500 ARACIN ÜZERİNE ÇIKMAK”

  Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere tüm sınır kapılarında gerekli önlemleri alıp, teması en aza indirerek ve mümkün olduğunca salgının olumsuz etkilerini azaltarak çalışmalar yaptıklarını anlatan Batur, Kapıkule'den günlük 1.200 araç çıkışının yapıldığını, hedeflerinin 1.500 aracın üzerine çıkmak olduğunu dile getirdi.

  Kapıkule'nin, ABD ve Meksika arasındaki Elpaso Sınır Kapısı'ndan sonra trafiği en yoğun sınır kapısı olduğunu belirten Batur, "Pandemiye rağmen önceki yıldan daha fazla trafiği, her iki yönde de gerçekleştirdik. Bütün bu çalışmalar hem milletlerarası iyi bir diyalogla hem de kurumlararası yoğun bir çalışmayla İçişleri, Dışişleri, Ulaştırma ve Altyapı, Hazine ve Maliye bakanlıklarıyla yapılan çalışmalarla gerçekleşti." diye konuştu.

  Kapıkule 2020 de 700 bin tırlık trafiği karşıladı #1

  "SİSTEM GÜNCELLEME ÇALIŞMASI YAPIYORUZ"

  Kapıkule Sınır Kapısı'nda sistem, süreç ve insan kaynağına ilişkin çok boyutlu çalışma yaptıklarını vurgulayan Batur, şöyle devam etti:

  "Kapıkule Sınır Kapısı'nı bu kadar yoğun iş hacmine rağmen, farklı örnekleri yerinde görebilme açısından önemli bir nokta olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla Randevulu Sıra Sistemi'nin pilot uygulamasını burada hayata geçirdik. Sahada yaşanan her tür olumlu ya da olumsuz çıktıyı da burada değerlendirdik.

  SİSTEM GÜNCELLEMESİ TÜM KAPILARI KAPSAYACAK

  Bunun üzerine sistemi mükemmelleştirmek üzere diğer bakanlık ve kurumlarla bir sistem güncelleme çalışması yapıyoruz. Bu çalışma birkaç aya tamamlanmış olacak ve sadece Kapıkule değil tüm kapılarımızda daha önceden planladığımız şekilde devreye alınacak."

  Batur, Randevulu Sıra Sistemi'nin ajandalarındaki yaygınlaştırılacak ana proje olduğuna işaret ederek, buradaki mühim noktanın, sahadan geri bildirimleri alıp, sahada yaşanan ya da yaşanması potansiyel sıkıntıları öngörerek, modelleri güçlendirmek olduğunu sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir