Euro
15.2528
0.06%
Dolar
13.4259
0.01%
Altın
793.9060
-0.23%
Borsa
2,046.49
0.22%
Bitcoin
568.641
-0.14%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Kart kullanıcılarının bilmesi gereken 10 kural

  Kart sahiplerinin yaşadıkları sorunlar 10 maddede toplandı.
  • 03.10.2012 - 09:10
  Kart kullanıcılarının bilmesi gereken 10 kural

  Kart kullanıcılarının bilmesi gereken 10 kural #1

  Kart sahiplerinin yaşadıkları sorunlardan oluşturulan şikayetlerden yola çıkarak kredi kartı kullanırken tüketicilerin bilmesi gereken 10 kuralı çıkarıldı.

  İşte kart sahiplerinin bilmesi gereken 10 önemli nokta:

  1- Bankalarla İmzaladığınız Sözleşmelere Dikkat: "İşyerimize gelen banka görevlisi tarafından neredeyse bıktıracak ısrarları sonucu talep formu doldurdum. Daha sonra sözleşmenin kredi kartı başvurusu olduğunu öğrendim. Bunun üzerine kredi kartını gelen kuryeden almadım. Defalarca gönderdiler banka ile iletişime de geçtim kart istemediğimi söyledim. Bana 'Adresinize gönderdiğimiz kartı kabul etmeyin iptal olur' dediler. Kartı her defasında iade ettim, hiçbir şekilde imzalamadım geri yolladım. Cep telefonuma 214. 29 TL borcum olduğunu mesajı geldi. Bu nasıl bankacılıktır? Almadığım kullanmadığım karta nasıl borç gelir?"

  2- Kredi Kartınızın Peşine Düşün: "2006 yılında askerdeyken banka adıma talebim olmadan kart çıkarmış. Kartın başkasına teslim edildiğini 2011'de bankanın hukuk bürosundan gelen mesaj ile öğrendim. Kartın üzerimde gözüktüğünü ve yasal takibe girdiğini söylediler. Maaşıma da haciz geldi. Bende bu durumu görünce savcılığa banka hakkında dilekçe verdim. Savcılıktaki şikâyetim sonuçlanmadan önce 2012 yılının mayıs ayında icra müdürlüğünden maaşıma icra geldiğini duyunca üzerimde gözüken borcu yani 285 TL'yi bankaya yolu ile ödedim. Savcılığın verdiği kararı öğrenince şok oldum. Çünkü kovuşturmaya yer olmadığına dair karar alınmıştı. Karar ve sonucu aşağıda yer almaktadır. Kararda 2011 yılı ve öncesinde benim kredi kartı talebinde bulunmadığımı, 2006 yılında adıma kredi kartı düzenlendiğini fakat şahsıma teslim edilmediği, kart kapatılmadığından dolayı da yasal takibin başlatıldığı yer almaktadır."

  3- Kart Kefilliğine Dikkat: "Şimdiye kadar kimseye kefil olmadım ve kefil borcum yok. Fakat ödenmeyen kredi kartı borcu nedeni ile evime ihbarname geldi. Hiç tanımadığım bir kişiye kefil yapılmışım. İcra işlemlerinin durdurulması için dava açacağım. Nüfus cüzdanımın fotokopisi kullanılarak hiç tanımadığım kişiye kefil gösterilmişim. Çünkü ben nüfus cüzdanımı hiç kaybetmedim. Bir kişinin kullanması mümkün değil.Kredi formunda kefil bölümünde benim bilgilerim yanlış yazılmış. Sadece ismim tutuyor."

  4- Kalan Borçları Unutmayın: "Kredi kartımı kapatmaya karar verdim borcumu kapattım. Bir ay sonra bana faiz bedeli olarak 30 TL'den fazla bir rakam isteyen ekstre geldi. Bankayı aradığımda ise bunun gecikme değil alışveriş faizi olduğu söylendi ve bir önceki hesap kesiminden sonraki hesap kesimine kadar olan dönemin faizi alınıyor dendi. 3-5 kuruş için binlerce TL'lik harcama yapan müşterileri kaybetmeye mahkum olan bu banka sonradan da müşteri kazanmak için neredeyse sokakta kart dağıtıyor."

  5- Kartınız Kopyalanmış Olabilir: "Kartımı ATM'ye taktım ve bir anda ne olduğunu anlamadan ATM kartımı yuttu. Bir saat beklemeden sonra anlaşıldı ki, kartım Bulgaristan'da Plovdiv'de kullanılmış. Param çekilmiş ve kullanılmış. Ardından İstanbul'un değişik yerlerinde de. Kartımın kopyalandığını söylediler. Bir banka nasıl oluyor da kartın kopyalanmasına izin veriyor? Biz güvenip paramızı yatırıyoruz insanlar gelip rahatlıkla kopyalama yapıp bakiyemizi kullanabiliyorlar. Üstelik de ben bunu 1 hafta sonra öğreniyorum."

  6- Kredi Kartlarınızı Kırıp Atmayın: "Bankaya ait kredi kartım eksi bakiyeye düşmüştü. Tüm borcu 2 TL fazla ödeyip kapattım ve 'Kartı iptal edin' dedim. Cevap olarak 'Kartınızı kırabilirsiniz' yanıtını aldım ve çıktım. Yıllar sonra 500 TL'den fazla borcum olduğu gerekçesiyle bana haciz işlemi başladığını söylediler. Hesapları kontrol ettirdim para yatmış ama kartım iptal olmamıştı. Peşinden ekstre ücreti diye 2.5 TL para kesilmiş ve hesap tekrar eksiye düşürülmüş. Onun üzerinden yürüyen faiz avukat masraflarıyla beraber 500 TL'yi geçmiş."

  7- Habersiz Gelen Kartlara Dikkat!: "Birkaç ay önce işe girince hesap açtırmam gerekmişti. Bankaya hesap açtırmak için gittim ve müşteri temsilcisine kredi kartı istemediğimi özellikle belirtmeme rağmen evime hesap kartı yanında kredi kartı da geldi. Ben önemsemeyerek bir kenara koydum ancak bugün telefonumda bir mesaj gördüm ve borcunuzu ödemediğinizden dolayı hesabınızdaki para kredi kartınıza aktarılmıştır yazıyordu ve bu ücret hizmet bedeli. Ben istemediğim bir kartın yollanarak hizmet bedelini ödemek zorunda bırakılıyorum."

  8- Kredi Kartlarına Habersiz Sigorta!: "Kredi kartı kullanmaktayım gelecek dönem ekstreme baktığımda hesabıma sigorta 6 ay taksitlere bölünmüş (37, 35 tl ) Sigorta ödemesi olduğunu gördüm .Benim bu konuda talebim olmamasına rağmen hangi kanuna dayanarak beni sigortalamışlardır merak ediyorum .Ben sigorta istediğimde yaptıramayacak kadar aciz birimiyim size sormak istiyorum. Büyük bir firmanın bu tür küçük hesaplar yapmasını anlamış değilim."

  9- Kredi Kartınızdan Habersiz Harcama Yapılabilir: "Kredi kartımdan hiçbir şekilde benimle alakası olmadan 6 adet ödeme yapılmış durumda. Bu olaydan dolayı 1052 TL kredi kartımda borç gözükmekte. Bu harcamalardan son alışveriş yapıldı zaman haber aldım. Sms telefonuma geldi(şans eseri), yoksa hiç farkında değilim. Bankaya arayıp kartımı kapattırdım ve gerekli dilekçeyi yazdım.Her alışverişten sonra telefonuma bir sms gelsin istedim. Ama bankada böyle bir hizmet yok dediler!!Binlerce lira kartlarımdan para çalınıyor ve biz haber alamıyoruz."

  10- Ödemeleri Aksatmadan Yapın: "Bazı aylar kredi kart borcumu 2-3 parçada yatırdığım oluyor, tabi bu sefer bu 1.25 TL x 3 olarak ekstreme yansıyor. Bir kaç defa kartımı yatırmayı geciktirdim. Ekstrem 14' ünde ödenecekse ve ödememişsem, 15'inde direk mesaj geliyor. Ve bu mesaj bana 3 TL ile gecikme bildirim SMS ücreti adı altında mahsup ediliyor. Bir sms'i gsm şirketleri 0.40 kuruşa ücretlendirirken, aynı gsm şirketlerinin alt yapısıyla bizlere gönderdiğiniz sms'i bize 3 TL'ye faturalandırmanız son derece çirkindir."


  Görüş Bildir