Euro
10.3561
0.36%
Dolar
8.8657
0.55%
Altın
495.63
-0.11%
Borsa
1.39
-0.1%
Bitcoin
373.231
-3.98%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Kiraz fiyatları cep yakacak

  Napolyon cinsi kiraz ağaçların zarar görmesi nedeniyle bu yıl fiyatların artacağı tahmin ediliyor.
  • 21.04.2012 - 14:05
  Kiraz fiyatları cep yakacak

  Kiraz fiyatları cep yakacak #1

  Türkiye'de Napolyon cinsi ihracatlık kirazın üretim merkezlerinden Konya'da, yüksek kesimlerde meyve ağaçların dallarının aşırı kardan kırıldı. Bu durumun fiyatları artırıcı etki yapacağı tahmin ediliyor.

  FİYATLAR ARTACAK

  Hadim Sert Çekirdekli Meyve Üreticileri Birliği 2. Başkanı, Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Abdurrahman Ayan, Napolyon olarak bilinen ancak Türkiye'ye özgü yerli bir ürün olan Ziraat 900 cinsi kırmızı kirazın önemli bir ihracat ürünü olduğunu belirtti.

  Geçtiğimiz yıl dondan zarar gören bölgedeki kiraz ağaçlarının bu yıl daha kar tam olarak kalkmadan darbe aldığını anlatan Ayan, şunları kaydetti:

  ''Bölgede özellikle 1600 rakım ve üzerindeki yaylalarda zarar oluştu. Zarar, dağların kuzeye bakan yamaçlarında daha fazla...

  Bu alanlarda yer alan kiraz ağaçlarının neredeyse yüzde 90'na yakın dalları, üzerindeki kar yığınını taşıyamayıp kırılmış. En çok da ağaçların 'birinci kat' dediğimiz yere en yakın dallarında kırıklar var. Ayrıca, halen ağaçların üzerindeki kar ve oluşan çiğ, gece gündüz aşırı sıcaklık farkları nedeniyle çiçeğe duracak meyve gözlerini de döktü. Don olayı sezonu öncesi yaşanan bu kayıplar elbette rekolteyi olumsuz etkileyecek, az ürün de fiyatlarda artış anlamına geliyor. Bu bölgede üretilen, daha geç olgunlaşan ve raf ömrü daha yüksek olan geç dönem kirazının fiyatı geçen yıla göre artar.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir