Petrol
94.31
-0.12%
Euro
18.1508
-0.20%
Dolar
18.5797
-0.02%
Altın
1.022
-0.09%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
372.215
-1.76%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  TTSO Başkanı Günay'dan KOBİ'lere KOSGEB çağrısı

  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, KOBİ'lere KOSGEB aracılığıyla destek verileceğini belirterek, tüm KOBİ'lere proje çağrısında bulundu.
  • İHA
  • 10.02.2015 - 15:44
  TTSO Başkanı Günay'dan KOBİ'lere KOSGEB çağrısı

  TTSO Başkanı Günay dan KOBİ lere KOSGEB çağrısı #1

  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen KOBİ’lere KOSGEB aracılığıyla destek verileceğini belirterek, tüm KOBİ’lere proje çağrısında bulundu.

  Başkan Günay, KOBİ Proje Destek Programı kapsamında KOSGEB’in, ’KOBİ’lerin Yönetim Becerilerini ve Kurumsal Yetkinliklerini Geliştirmek’ ve ’KOBİ’lerin Markaya Yönlendirilmesi’ başlıklarında proje çağrısına çıktığını belirtti.

  "KOBİLER SAĞLIKLI BİÇİMDE BÜYÜMELİ"

  KOBİ tanımına uyan tüm KOBİ’leri proje hazırlayarak destek programından yararlanmaya davet eden Başkan Günay, "KOBİ’lerin sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi, daha uzun ömürlü olabilmesi ve ekonomideki etkinliklerinin attırılabilmesi için özellikle yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte, günümüz inovasyon odaklı rekabet anlayışı dikkate alındığında, tüketici etkisi, mal ve hizmetlerin dünya pazarlarına ve yerel pazarlara markalanarak sunulmasının bir zorunluluk haline geldiği gerçeğinden hareketle, KOBİ'lerin uluslararası rekabet gücü kazanmalarında ve marka olmalarında doğru stratejilere ihtiyaçları bulunduğu bir gerçektir" dedi.

  KOBİLERİN YÜZDE 99'U AİLE ŞİRKETİ ŞEKLİNDE

  Türkiye’de işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ yapısının büyük çoğunlukla aile şirketi şeklinde olduğunun altını çizen Başkan Günay, "Bu işletmeler kurucu ve çevresindeki az sayıda çalışanı ile hızlı ilerleyen işletmeler olup, belirli bir büyüklüğe ulaştıklarında sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu işletmelerde bütüncül ve sistemli bir yaklaşım olmaması, işletme faaliyetlerinde kontrol ve kurucuya bağlı olarak hayatını sürdürmeleri, yaşam ömürlerini kısaltan bir faktör olarak görülmektedir.

  İşte kurumsallaşma özellikle aile işletmelerinde faaliyetlerinin sürdürülebilirliği ve yaşam süresinin uzatılması açısından büyük önem arz etmektedir. Günümüzde yaşanan hızlı değişimler ve yeni gelişmeler işletmelerin eski kurallara göre rekabet edebilmelerini olanaksız hale getirmiş bulunmaktadır. Zira dünya genelinde işletmeler, pazar paylarını arttırabilmek ve rekabet edebilmek için yenilikçilik, teknoloji ve markalaşmayı önceliklendirmekte ve hem Ar-Ge faaliyetlerine hem de markalaşmaya ciddi yatırım yapmayı zorunlu hale getirmiştir.

  KURUMSAL YAPI VARLIĞI ÖN ŞART KABUL EDİLMEKTEDİR

  Keza markalaşma ve kurumsallaşma arasında da doğrusal bir ilişkiden bahsedilmektedir. Bir işletmenin markalaşabilmesi için öncelikle kurumsal bir yapı varlığının olması ön şart olarak kabul edilmektedir. Marka her ne kadar yenilikçiliğin getirisini garanti altına alsa da, bunu sürdürülebilir kılmak için kurumsal bir yönetim anlayışını da beraberinde tesis etmek gerekir" diye konuştu.

  "KOBİ'LERİN GELİŞMESİ AÇISINDAN ÖNEMSİYORUM"

  KOBİ proje destek programına başvuruların başladığını belirten Başkan Günay, "30 Ocak tarihinde başlayan çağrı açılış tarihi, 20 Mart 2015 saat 23.50’de sona erecektir. Bu tarihten sonra sistem proje başvurularına kapatılacağından hiçbir şekilde proje başvurusu yapılamayacaktır. Proje Başvuru Formu www.kosgeb.gov.tr internet adresinden doldurulup çıktısı alınarak ekli belgelerle birlikte ilgili KOSGEB Hizmet Merkezi’ne verilecektir. Proje süresi en az 6 ay, en fazla 24 ay olacaktır. KOSGEB’in destek üst sınırı 150 bin TL’dir. Destek oranı ise 1’inci ve 2’inci bölgelerde yüzde 50, 3, 4, 5 ve 6’ncı bölgelerde yüzde 60 olacaktır. Destek programını ilimiz ekonomisi ve KOBİ’lerimizin gelişmesi açısından çok önemsiyorum" dedi.


  Görüş Bildir