Petrol
95.59
-0.75%
Euro
18.3208
0.24%
Dolar
17.9302
0.17%
Altın
1.031
-0.23%
Borsa
2779
0.00%
Bitcoin
414.999
-3.48%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Kombiyi ekonomik kullanmanın yolları

  Doğalgaza son yapılan zamla ısınmanın maliyeti biraz daha artarken bunu en aza indirmek aslında elinizde.
  • 06.10.2011 - 12:49
  Kombiyi ekonomik kullanmanın yolları

  Kombiyi ekonomik kullanmanın yolları #1

  Kış aylarında ''soğuk bir sürpriz''le karşılaşmamak için, kombilerin yıllık bakımlarının yapılmasının son derece önemli olduğu bildirildi.

  CİHAZINIZA BAKIM YAPTIRIN

  Çanakkale'de uzun yıllardır büyük bir markanın yetkili servisi olan Rıfat Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz kombilerin yıllık bakımının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

  Bakım yapıldığında, kış aylarında cihazın arıza yapmasının önleneceğini dile getiren Bozkurt, ''Ayrıca bu bakım, cihazımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar'' dedi.

  SU AKMAZSA TESİSAT ZARAR GÖRÜR

  Kombinin yıllık bakımında, öncelikle cihazın brülör denilen, alevin yandığı bölümün temizlendiğini ifade eden Bozkurt, şöyle konuştu: ''Eşanjör dediğimiz bölüm temizlenir ve cihazın içindeki genleşme tankının havası kontrol edilir. Eğer o hava, kontrol edilmezse cihazda su basınç problemi meydana gelir. Bu nedenle cihaz herhangi bir başka nedenden dolayı su almayıp yanmaya devam ederse, cihaz ya kendisini patlatır ya da sistemdeki tesisata zarar verir. O tank, havayı dengeleyen tanktır. Derece, sizin ayarladığınız dereceye geldiği zaman, cihaz çalışmayı durdurur. Eğer bir sebepten dolayı durmazsa yanmaya devam edip 90 dereceyi geçer. Hava olmadığı için basıncı dengeleyemez, bu kez cihaz alt bölümden su akıtmaya başlar. Eğer su akarsa sıkıntı yok, ancak su akmazsa tesisat zarar görür. Tüm bu olumsuzlukları engellemek için cihazları yılda bir kez kontrol ettirip gerekli yıllık bakımını yaptırmalıyız. Bu bakım doğalgaz tüketiminde de tasarruf sağlar.''

  Bozkurt, bakım esnasında kombinin bacasından giren toz ve böcek gibi dış etkenlerin de temizlendiğini, bunun da cihazın sağlıklı çalışmasını sağladığını bildirdi.

  ''CİHAZI SÜREKLİ AÇIP KAPAMAYIN''

  Servis yetkilisi Rıfat Bozkurt, kombiyi kullanırken, tasarruf edebilmek için cihazın sürekli açılıp kapatılmaması gerektiğini söyledi.

  Kış sezonu geldiğinde kombinin sürekli devrede olması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, ''Belli bir sıcaklıkta bırakmamız gerekiyor, bu da 40-50 derece arası sıcaklıktır. Bu derecede, oda sıcaklığı 22-23 dereceye ulaşır. Cihaz sürekli o sıcaklığı verir ve oda o sıcaklığa geldiğinde kendisini kapatıyor. Eğer biz sürekli cihazı kendimiz açıp kaparsak, sistem soğuyacaktır, bina soğuyacaktır, bina soğuduğu zaman onu tekrar ısıtmak 1 saat sürer. Ve bu, cihazın bir saat boyunca çalışması anlamına gelir. Ama biz cihazı sürekli açıp kapamazsak, cihaz 3 dakika kapanır, sonra tekrar açılıp 3 dakika çalışır'' şeklinde konuştu.

  Tasarruf için oda termostatı kullanmanın da önemli olduğuna işaret eden Bozkurt, ''Biz bunu tüm kullanıcılara tavsiye ediyoruz. Bu cihazın görevi ise, kombimiz oda sıcaklığına göre çalışır, istenilen sıcaklığa ulaştığında kendisi çalışmayı durdurur, oda sıcaklığı ayarlanan derecenin altına düşerse tekrar çalışır'' dedi.

  AA


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir