Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
487.770
-2.42%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  Konut ve taşıt finansmanı şirketlerinin çalışma esasları belirlendi

  Konut ve taşıt finansman şirketlerinin çalışma esaslarını belirleyen tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin esaslar yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlandı.
  • REUTERS
  • 07.04.2021 - 09:35
  • Güncelleme : 07.04.2021 - 10:00
  Konut ve taşıt finansmanı şirketlerinin çalışma esasları belirlendi

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Konut ve taşıt finansmanı şirketlerinin çalışma esaslarını belirleyen yönetmeliğe göre, Türkiye'de tasarruf finansman şirketi kurmak üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) başvurulacak.

  KONUT VE TAŞIT FİNANSMANI ŞİRKETLERİNİN ÇALIŞMA ESASLARI

  Şirketlerin şube açması izne tabi. Şube açma izni almak üzere BDDK'ya başvuracak şirketin, ilgili maddelerde yer alan standart oran ve sınırlamalara uyumlu olarak faaliyet göstermesi ve her bir şube için 1 milyon lira tutarında sermayeye sahip olması gerekiyor. Bu kapsamda, şirketlerin faaliyetlerine son vermeleri ve iradi tasfiyeleri de BDDK iznine tabi olacak.

  Şirketin faaliyetlerine son vermesi ve iradi tasfiyesi için konuya ilişkin yönetim kurulu kararı ile birlikte BDDK'ya başvurması gerekiyor.

  Tasarruf finansman şirketlerinin bağımsız denetimi, yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarınca yapılacak.

  Tasarruf finansman sözleşmelerine yalnızca konut, çatılı işyeri veya taşıt edinimi amacıyla tasarruf yapılması ve finansman sağlanması konu edilebilecek.

  Şirketler, kimliklerini belgelemeyen müşteriler ile sözleşme düzenleyemeyecek ve işlem yapamayacak.

  Şirketin öz kaynağının, toplam aktiflerine oranının asgari yüzde 3 olarak tutturulması ve idame ettirilmesi zorunlu tutuldu.

  Konut ve taşıt finansmanı şirketlerinin çalışma esasları belirlendi #1

  İMZALANAN SÖZLEŞME TUTARLARININ ŞARTLARI

  Bir şirketin imzalayacağı, tahsisat tutarı 1 milyon lirayı aşan yüksek tutarlı sözleşme tutarlarının toplamı, şirketin ilgili tarihteki tüm sözleşme tutarlarının toplamının yüzde 15'ini, şirket tarafından sağlanabilecek finansmanların toplamı, tasarruf fon havuzu ile öz kaynakları toplamının yüzde 75'ini aşamayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir