Euro
11.1424
-0.45%
Dolar
9.592
-0.11%
Altın
556.69
0.56%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
602.000
0.95%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C
  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor

  Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde başlayan Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile Akdeniz'e dökülen sular, artık ovaya akıyor.
  • Detay Haber
  • 22.06.2015 - 21:57

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #1

  Türkiye'nin GAP'tan sonra en büyük sulama yatırımı olan, hükümetin gerçekleştirdiği son proje, Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında çalışmaları yürütülen "Mavi Tünel" ile Akdeniz'e dökülen sular, yaklaşık bir aydır ovaya akıyor.

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #2

  ASIRLIK RÜYA GERÇEKLEŞTİ

  Göksu Havzası'ndaki suların, Bağbaşı, Bozkır ve Afşar barajlarında toplanarak Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Havzası'na aktarılmasının amaçlandığı Mavi Tünel Projesi'nde, ilk kez ovaya su verilmeye başlandı. Böylelikle Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid döneminde başlayan "asırlık rüya" gerçekleşmiş oldu.

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #3

  Bağbaşı, Bozkır ve Afşar Barajı'nda toplanan sular, 17 kilometrelik Mavi Tünel vasıtasıyla mavi regülatöre iletiliyor. Buradan Apa Barajı'na aktarılan su, ovada çiftçinin kullanımına sunuluyor. KOP ile Akdeniz'e boşa akan 700 milyon metreküp su, Konya Ovası'nın su ihtiyacını önemli ölçüde karşılamış olacak.

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #4

  TARİHİ ANA TANIKLIK ETTİLER

  Mavi Tünel'in sularıyla tarım arazilerinin sulanacağı bölgedeki 34 mahallenin muhtarı ile sulama kooperatifi başkanı, bu tarihi ana şahitlik etmek için Kuşça mevkisindeki Mavi Boğaz'a geldi. Heyecanlı bekleyişin ardından yapılan dua ile Mavi Tünel'den ilk su bir ay önce ovaya verildi.

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #5

  İLK ADIMI ABDÜLHAMİT HAN ATTI

  Devlet Su İşleri (DSİ) Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, tarihi bir olaya tanıklık ettiklerini söyledi. Uzun, projenin, 150 yıl öncesine dayanan çok büyük bir rüyayı gerçeğe dönüştürdüğünü vurgulayarak şunları kaydetti, "Bu projenin başlangıcını Abdülhamit Han 120 yıl önce yapmıştı. Birkaç kere denemeler yapılmıştı ama yıllar boyu gerçekleştirilemedi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu projenin gerçekleşmesinde büyük iradesi var. Yörenin evladı, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun yoğun gayret ve teşviki var. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bizzat takip ettiği bir projeydi. DSİ Genel Müdürümüze ve çalışanlarımıza, müteahhitlerimize, emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #6

  TÜRKİYE'NİN EN GENİŞ YÜZEYLİ SUNİ GÖLÜ

  Bağbaşı Barajı'nda depolanan 190 milyon metreküp suyun, Mavi Tünel vasıtasıyla Apa Barajı'na intikal ettirildiğini anlatan Uzun, bu suyun buradan da sulamada kullanılmak üzere ovaya aktarıldığını ifade etti.

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #7

  Türkiye'nin en geniş yüzeyli suni gölü Mavi Tünel'den suların proje kapsamında yapımı devam eden 125 kilometrelik kanal vasıtasıyla Hotamış Depolaması'na iletileceğini ifade eden Uzun, burada oluşacak göletin, 55 kilometrekarelik alanla Türkiye'nin en geniş yüzeyli suni gölü olacağını dile getirdi.

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #8

  Konya Ovası Projesi Mavi Tünel ile ovaya akıyor #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir