Euro
15.4360
0.66%
Dolar
13.5349
0.72%
Altın
787.7000
0.20%
Borsa
2,067.04
-0.90%
Bitcoin
572.352
-1.53%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Kriz kahini Roubini Türkiye'yi uyardı

  Global krizi önceden tahmin eden ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye için enflasyon uyarısında bulundu.
  • 17.11.2012 - 06:52
  Kriz kahini Roubini Türkiye'yi uyardı

  Kriz kahini Roubini Türkiye yi uyardı #1

  Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ve Adana'da düzenlenen konferansa katılan "Kriz kâhini'' Nouriel Roubini, Türkiye'nin bugünkü durumunun 10 yıl önceki durumuyla karşılaştırıldığında oldukça iyi olduğunu söyledi. Ancak Roubini, risklere dikkat çekti.

  TÜRKİYE DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK

  Roubini, Türkiye'nin kredi notunun Fitch tarafından "yatırım yapılabilir'' seviyeye yükseltilmesinin olumlu ve olumsuz yanlarına da dikkat çekti. "Bana soracak olursanız" diye söze başlayan Roubini şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Türkiye'nin olumlu yönleri olumsuz yönlerinden daha ağır basıyor. Bu nedenle Fitch, Türkiye'nin notunu çok uzun zaman sonra yatırım yapılabilir seviyeye yükseltme kararını verdi. Önümüzdeki aylarda Moody's ve S&P de büyük ihtimalle kararlarını verecekler. Fitch'in notu yükseltmesi iyi haber. Daha fazla yatırımcı Türkiye'ye para aktaracak demektir. Türkiye'nin yolu bence doğru istikamet. Ama hem ekonomik hem de diğer alanlardaki reformların devam etmesi lazım ki ülke daha güçlü olsun. Türkiye doğru yönde giden ülkelere bir örnek."

  CARİ AÇIK YABANCI PARAYLA KAPATILMAMALI

  Türkiye'nin önündeki zorluklara da değinen Roubini, "Hiçbir ekonomi mükemmel değildir. Elbette bazı zorlukların üstesinden gelmek gerekiyor ve bunların bazıları daha kısa vadeli, bazıları daha uzun vadeli. Türkiye'de ekonomik büyüme yavaşladı ve işsizlik oranıysa yüksek. Bunların bazıları iç bazıları dış faktörlere bağlı. Ülkede hâlâ çok ciddi bir ticaret açığı ve cari açık bulunuyor. Yani bir kırılganlık var. İhracat ithalattan daha yüksek. Bu kadar büyük cari açığı olan bir ülke dolayısıyla finansal baskılar altında kalacaktır. Özellikle açık, yabancı para biriminden borçla ya da kısa vadeli borçla kapatılmaya çalışılırsa o zaman ciddi bir kırılganlık doğar'' ifadelerini kullandı.

  TÜRKİYE'DE ENFLASYON ORANI HALA ÇOK YÜKSEK

  Roubini, Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönem için uygulayabileceği para politikalarına ilişkin olarak şöyle konuştu: "Türk Lirası uzun süre boyunca çok güçlüydü. 'Belki de o yüzden cari açık yükseldi' diyoruz. Ancak liranın bir parça değer kaybetmeye başladığını gördük. Enflasyon oranı hâlâ çok yüksek. Merkez Bankası'nın koyduğu hedeften yüksek. Bu nedenle Merkez Bankası tarafından bir karar alınması gerekiyor. Büyüme diyorsanız, o zaman faiz oranlarını düşürmeniz lazım ki ekonomik büyümeyi canlandırabilesiniz. Ama enflasyon ve cari açık sizi rahatsız ediyorsa ve bunun üzerine faizleri düşürürseniz, kredi patlaması olabilir, aşırı derecede tüketim harcaması olabilir, daha fazla ticaret açığı ve enflasyon doğabilir. Bu nedenle bir yandan enflasyonu düşürmek, bir yandan ekonomik büyümeyi güçlendirmek, para politikası açısından çok da kolay değil. Bunlar makroekonomik zorluklar. Türkiye'nin kırılganlıklarından biri de şu; net olarak petrol ve enerji ithalatçısı. Petrol fiyatlarındaki artış büyüme, enflasyon ve ticari dengeler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.''


  Görüş Bildir