Euro
10.1784
0.38%
Dolar
8.6719
0.29%
Altın
490.98
0.6%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
383.405
-6.82%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Kullanılmış yağlar ekonomiye geri kazandırılacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümle birlikte yeni kurulacak binalarda atık yağları ayrı toplayacak.
  • 02.10.2012 - 11:03
  Kullanılmış yağlar ekonomiye geri kazandırılacak

  Kullanılmış yağlar ekonomiye geri kazandırılacak #1

  Türkiye'de yaklaşık kişi başına ortalama 20 kg yağ tüketiliyor. Yıllık yaklaşık 1,5 milyon ton yağ gıda amaçlı piyasaya sürülüyor. 2011 yılında Türkiye'de kayıt altına alınan kullanılmış kızartmalık yağ miktarı 10 bin ton civarında. Bu yağlardan işletmelerde kullanılanların toplanmasında zorluk yaşanmazken, hanelerde oluşan yağların toplanmasında ise çok büyük zorluklar yaşanıyor.

  YENİ BİNALARDA ATIK YAĞ DEPOLARI OLACAK

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hanelerde oluşan kızartmalık yağların geri dönüşümünü sağlamak için harekete geçti. Kentsel dönüşümle birlikte kurulacak yeni binalarda özel sistemle atık yağlar depolarda birikecek. Binalara yerleştirilecek tahliye sistemiyle hane sakinleri kullanmış oldukları yağı depoda biriktirecek.

  KULLANILMIŞ YAĞLAR EKONOMİYE GERİ KAZANDIRILACAK

  Bu şekilde kullanılmış yağlar ekonomiye geri kazandırılacak. Çevresel tahribatlar ve yüksek maliyetlerinde önüne geçilecek.

  PİLOT İL TOKAT

  Bakanlık bu kapsamda pilot il olarak Tokat'ta çalışmalarına başladı.

  Konuyla ilgili Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş , projenin ülke geneline yaygınlaştırılmasının amaçlandığını, böylece elde edilecek ekonomik fayda ile sürdürülebilir bir çevre yönetiminin sağlanacağını söyledi.

  "ÖRNEK BİNALAR, ÖRNEK ŞEHİRLER KURACAĞIZ"

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ,  kentsel dönüşümün birçok yeniliği de beraberinde getireceğini söyledi. Bakan Bayraktar "Kentsel dönüşüm ile birlikte biz örnek binalar, örnek şehirler kuracağız. Alt yapısından modern görünümüne varıncaya kadar her şeyi ile dört dörtlük şehirler olacak" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir