Petrol
100.79
0.10%
Euro
17.6443
0.55%
Dolar
17.2725
0.33%
Altın
968.39
0.59%
Borsa
2414
0.23%
Bitcoin
351.484
1.41%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Kur Stratejisti Piotr Matys: Dolar/TL ileriki aylarda 6,5 seviyelerine gerileyebilir

  Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, gözlemlerine dayanarak, TCMB'nin 2021 yılının büyük bir kısmında politika faizini sabit tutabileceğini aktardı.
  • AA
  • 18.02.2021 - 16:49
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 17:00
  Kur Stratejisti Piotr Matys: Dolar/TL ileriki aylarda 6,5 seviyelerine gerileyebilir

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermesinden sonra ekonomistlerden, durumu analiz eden yorumlar gelmeye başladı.

  Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, "TCMB, 2021 yılının büyük bir kısmında politika faizini sabit tutabilir, enflasyonun beklenmedik bir şekilde yukarı yönlü hareket etmesi durumunda artışa bile gidebilir." yorumunda bulundu.

  "MERKEZ BANKASI'NIN YÜZDE 5 ENFLASYON HEDEFİNE UYUMLU ADIMI"

  Piotr Matys, TCMB'nin enflasyonu yüzde 5 hedefiyle uyumlu hale getirmek, makroekonomik ve finansal istikrarı geliştirmek amacıyla sıkı para politikasına kararlılıkla devam edeceği sözünü tekrarladığını belirtti.

  Enflasyonun öngörülen aşağı yönlü trend yolundan önemli derecede sapması durumunda TCMB'nin faizlerde artışa gitmeye hazır olduğunu ifade eden Matys, bankanın verdiği mesajın tümüyle şahin olmaya devam ettiğini, bankanın vurgulanan trendlerde sürdürülebilir gelişmeler sağlanan kadar faiz indirimine gitmeyeceği öngörüsünde bulundu.

  “ENFLASYON ARTINCA, FAİZDE ARTIŞA GİTMEK TL'YE DESTEK SAĞLAYABİLİR”

  TCMB'nin 2021 yılının büyük bir kısmında politika faizini sabit tutabileceğini, enflasyonun beklenmedik bir şekilde yukarı yönlü hareket etmesi durumunda artışa bile gidebileceğini vurgulayan Matys, bu durumun da dolayısıyla TL'ye destek sağlayabileceğini kaydetti.

  Dolar/TL

  “DOLAR/TL İLERİKİ AYLARDA 6,5 SEVİYELERİNE GERİLEYEBİLİR”

  Dolar/TL'nin ileriki aylarda 6,5 seviyelerine kadar gerileyebileceğini belirten Matys, "Türkiye'nin başlıca ticaret yaptığı ülkelerin aşılamalar gerçekleştirdikçe kısıtlamaları kademeli olarak kaldıracağı varsayarsak, sıkı para politikasının iç talebi baskılamasıyla ekonominin lokomotifi ihracat olacak." dedi.

  "TCMB YILIN 3. ÇEYREĞİNDE 100 BAZ PUAN, 4. ÇEYREĞİNDE DE 100 BAZ PUAN İNDİRİME GİDEBİLİR"

  Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen de TCMB'nin faiz kararının beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etti.

  TCMB'nin yılın ilk yarısında politika faizini yüzde 17'de sabit tutacağı öngörüsünde bulunan Kalen, "Enflasyonun düşeceğine dair beklentiler, TL'nin önemli derecede güçlenmesi, TCMB'nin Kasım-Aralık 2020 döneminde alınan kararların enflasyon dinamiklerinde bir geriye dönüşü ateşlediğine inanması için sebep oluşturdu." değerlendirmesinde bulundu.

  Kur Stratejisti Piotr Matys: Dolar/TL ileriki aylarda 6,5 seviyelerine gerileyebilir #2

  “YILIN 3. ÇEYREĞİNDE MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASINDA GEVŞEMEYE GİDEBİLİR”

  TCMB'nin yılın 3. çeyreğinde para politikasında gevşemeye gidebileceğini aktaran Kalen, bankanın politika faizinde yılın 3. çeyreğinde 100 baz puan, 4. çeyreğinde de 100 baz puan indirime gidebileceğini dile getirdi.

  TD Securities Gelişen Piyasalar Strateji Başkanı Cristian Maggio ise "Bana göre, Para Politikası Kurulu toplantısı faiz artırımlarının bittiğini doğruladı." diye konuştu.

  Acil durumların olmaması durumunda TCMB'nin faiz artışına gitmeyeceği öngörüsünde bulunan Maggio, bir sonraki hamlenin aylar sonra gerçekleşse bile faiz indirimi olabileceğini, bankanın para politikasında gevşemeye temmuz ayında başlayabileceğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir