Petrol
76.48
-0.89%
Euro
19.6795
0.47%
Dolar
18.6441
0.06%
Altın
1.072
0.11%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.700
2.35%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi, mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısının 41’e çıktığını belirterek, üreticilere dekar başına 200 lira hibe verilmesini istedi.
  • AA
  • 30.05.2021 - 15:12
  Kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Mayıs Ayına İlişkin Kuraklık Raporu"nu değerlendirerek mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısının 41’e çıktığını bildirdi.

  Mayısta kuraklıktan en fazla zarar gören ürünlerin arpa, buğday ve kırmızı mercimek olduğunun altını çizen Bayraktar, "Yeni ekilen mısır, şeker pancarı, patates, nohut, yeşil mercimek, çeltik ve yem bitkileri gibi ürünler de kuraklıktan etkilendi. İkinci ürün ekilişlerinde de sıkıntı olması bekleniyor." ifadelerini kullandı.

  ÜRETİCİLERE YÖNELİK TALEPLER

  Kuraklıktan etkilenen üreticilere yönelik alınması gereken tedbir ve talepleri sıralayan Bayraktar, şunları kaydetti:

  "Kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına 200 lira nakdi hibe kuraklık desteği verilmeli. Üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmelidir.

  Kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı #1

  ÇİFTÇİNİN BORCUNDAN DOLAYI ELEKTRİK KESİLMESİN

  Elektrikle sulama yapan çiftçilerimizin borçlarından dolayı elektrikleri kesilmemeli ve sulama ücretleriyle elektrik fiyatlarında indirime gidilmeli, tarımsal abone grubunda elektrikte uygulanmakta olan yüzde 18 KDV yüzde 1'e indirilmelidir. Kuraklıktan zarar gören çiftçilere hibe tohumluk dağıtımı yapılmalı, fide ve fidan desteği verilmelidir.

  ZARAR EDEN ÜRETİCİDEN SULAMA ÜCRETİ ALINMASIN

  Kuraklıktan zarar gören üreticilerden bu yıl için sulama ücreti alınmamalı. Elektrik ve sulama borçları nedeniyle desteklere bloke konulmasına son verilmeli, borçlar uzun vadeli ve faizsiz ertelenmeli. Yapılandırılan üretici borçları faizsiz ertelemeye dahil edilmeli. Kuraklık yaşayan çiftçilere faizsiz kredi kullandırılmalı. Gübre başta olmak üzere girdilere verilen destek artırılmalı. 2021 destek ödemeleri bir an önce verilerek kuraklıktan zarar gören üreticilere bunların can suyu olması sağlanmalı. Üreticilerimizin Bağ-Kur prim borçları uzun vadeyle faizsiz ertelenmeli ve yüksek olan primleri düşürülmeli."


  Görüş Bildir