Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
344.956
-0.38%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Dalyan'a akın başladı

  Türkiye’nin birçok bölgesinden vatandaşlar akın akın Aydın, Muğla ve Antalya’ya gidiyor. Muğla'da bulunan Dalyan da en çok merak edilen ve her köşesi ayrı güzel olan bu noktalardan biri.
  • İHA
  • 17.07.2021 - 15:06
  • Güncelleme : 17.07.2021 - 15:10
  Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Dalyan'a akın başladı

  Kurban Bayramı'nda ya da yaz tatili için Dalyan'a gitmek isteyenlere ilçede yapacakları tatille ilgili önemli bilgiler vermek istedik.

  Tatilcilerin en fazla rağbet gösterdiği bölgelerden Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı dünyaca ünlü Dalyan ve İztuzu Plajı da birçok alternatifi ile tam anlamı ile cazibe merkezi haline geldi.

  Bu yüzden de bu büyüleyici manzaranın içinde tekne gezintisi Dalyan’a gelenlerin vazgeçilmez bir aktivitesi konumuna geliyor. Bölgede bulunan kooperatifler ile ister özel, isterse çeşitli paket turlarla sazlıkların arasında çok sayıda tekne turu düzenleniyor.

  ÇAMUR BANYOLARINDA GÜZELLEŞİYORLAR

  Dalyan’da ve yakın bölgede çok sayıda kükürtlü su ve mineralli çamurların bulunduğu banyolar bulunuyor. Binlerce yıl önce tedavi ve güzelleşmek için kullanılan buradaki çamur banyoları, günümüzde de milyonlarca insanı kendisine çekiyor.

  Dalyanda tatil

  SULTANİYE KAPLICALARINDA KÜKÜRTLÜ SU VE ŞİFALI SUYUN KEYFİ

  Dalyan’a gelenler ister Dalyan merkezde, ister kanalın karşısında yer alan Köyceğiz ilçesine bağlı Çandır’da isterse tekne ile gidilebilen Köyceğiz ilçesine bağlı Sultaniye kaplıcalarında kükürtlü su ve şifalı suyun keyfini çıkartıyor.

  Dalyanda tatil

  LABİRENTLER ARASINDA DANS

  Dalyan’ın labirenti andıran sazlıkları dünyanın en eşsiz deltaları arasında gösteriliyor.

  Dalyanda tatil

  KAUNOS ANTİK KENTİ 3 BİN YIL ÖNCESİNE YOLCULUK

  Dalyan kanalının karşısında bulunan Köyceğiz ilçesine bağlı Çandır sınırları içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti, 3 bin yılı aşkın bir tarihi barındıran bir kent.

  Bölgenin en büyük tarihi kentleri arasında yer alan Kaunos Antik Kent’inde zamanında yapılmış kanalizasyon sisteminden, meydan çeşmesine, tiyatrosundan, taş döşenmiş yollarına kadar günümüze gelmiş birçok eser yer alıyor.

  Burada gezerken insanlar adeta kendilerini geçmişe yolculuğa çıkartıyorlar. Dalyan’dan feribot ve sandallar ile kanalın karşısına geçtikten sonra yaya olarak 10 dakikada ulaşılabilen Kaunos Antik kendi her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

  Dalyanda tatil

  FOTOĞRAF MERAKLILARI AKIN EDİYOR

  Dalyan fotoğraf meraklıları için de mükemmel manzaralar sunuyor. İlçeye bağlı Gökbel Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Radar Tepe’de çekilen fotoğraflarda İztuzu plajı, Sülüngür Gölü, Dalyan Kanalları ve Köyceğiz Gölü'nün yer aldığı nefis bir manzara yer alıyor.

  Dalyanda tatil

  ÇANDIR TERAS

  Fotoğraf meraklılarının son yıllarda keşfettiği bir diğer nokta ise Radar Tepe’nin tam karşısında yer alan Çandır Teras. Dalyan Kanalları’nın labirent görüntülerini objektiflerine yansıtmak için her yıl birçok kişi bu bölgelere akın ediyor.

  Dalyanda tatil

  DÜNYANIN EN ÜNLÜ PLAJLARINDAN İZTUZU PLAJI

  Avrupa’nın en iyi açık alanı seçilen dünyanın sayılı plajları arasında gösterilen İztuzu Plajı her yıl milyonlarca turisti kendisine çekiyor. İster karayolu ile gidilen bölümde, ister labirent sazlıkların arasından tekne ile gidilen bölümde olsun Dalyan’a gelinip de İztuzu’nda güneşlenmeden kimse dönmüyor. Türkiye’nin en iyi korunan alanları arasında yer alan ve kesinlikle yapılaşmaya izin verilmeyen plaj bugün Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor.

  Dalyanda tatil

  “CARETTALAR CANLI GÖRÜLEBİLİYOR”

  İztuzu plajı dünyanın en ünlü Caretta Caretta yumurtlama alanları arasında yer alıyor. Bu yönüyle de çok iyi korunan plajda dünyanın sayılı Deniz Kaplumbağaları hastanesi de bulunuyor. Burayı gelenler Carettaların yanı sıra, diğer Deniz Kaplumbağalarını canlı olarak yakından görebilen ziyaretçiler, ayrıca ara ara denize yavru carettaların bırakılmasına da canlı görebiliyor.

  Dalyanda tatil

  KIŞ AYLARININ DA UĞRAK NOKTASI

  Son olarak Dalyan sadece yaz aylarında değil kış aylarında da birçok kişinin geldiği uğrak bir nokta. Ilıman iklimi ile kışın dahi denize girilebilen İztuzu plajı, kış aylarında bambaşka bir aktiviteye sahne oluyor. Burada yaşayan yerleşik yabancıların yanı sıra, yurt dışından gelen yabancılar ile yerliler Noeli denize girerek karşılıyorlar. Noel kutlamalarına her yıl yüzlerce kişi katılıyor.

  Dalyanda tatil

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir