Petrol
84.48
1.96%
Euro
17.7285
-0.03%
Dolar
18.4913
0.09%
Altın
969.99
0.73%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.855
0.39%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Kuyumcular bankalara karşı birleşti

  Kuyumcular altın alış satışına giren bankalara karşı birleşiyor.
  • 13.05.2013 - 12:13
  Kuyumcular bankalara karşı birleşti

  Kuyumcular bankalara karşı birleşti #1

  Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, bankaların altın alım satımına karşı kuyumcu esnafının tüm Türkiye genelinde bölge birlikleri ve federasyon kurma kararı aldığını açıkladı.

  TÜKETİCİYE ZARAR VERİYOR

  Ferda Erdem, sektörde birçok sorun yaşanırken bir de bankaların altın alım satımına başlamasının hem esnafa, hem de tüketiciye zarar verdiğini söyledi. Bankaların altın alım satımı sorununa ilişkin Türkiye'deki kuyumcu odaları olarak Türkiye Bankalar Birliği ile bir araya gelmek istediklerini belirten Erdem, bankaların ise görüşmeye yanaşmadığını belirtti.

  "100 BİN KUYUMCU AYNI ÇATI ALTINDA OLACAK"

  Bunun üzerine aralarında karar aldıklarını belirten Ferda Erdem, "Türkiye'de kuyumcular odası sayısı 50'yi geçmediği için konfederasyon bünyesinde federasyon oluşturamıyoruz. O nedenle il il dernekler kurulması, bu derneklerin bağlı olduğu bölge birlikleri oluşturulması ve Türkiye genelindeki tüm kuyumcu esnafının tek çatı altında toplanabileceği bir federasyon kurulması yönünde çalışma başlatıldı. İlk toplantımızı 25 Mayıs'ta İzmir'de yapacağız. Yaklaşık 100 bin kuyumcu esnafını bu çatı altına toplayacağız" diye konuştu.

  "DİĞER ESNAFLA AYNI KANUNLARA TABİYİZ"

  Kuyumcu esnafı olarak ayakkabıcı, terzi gibi diğer esnafla aynı kanunlara tabi olduklarını belirten Erdem, "Aslında sorunlarımız ve faaliyet alanlarımız farklı. Örneğin cumartesi pazar günleri 7 bin lira üzerinde bir satış yapamıyoruz, çünkü paranın banka üzerinden geçmesi gerekiyor" dedi.

  "BANKAYI TERCİH EDEN ZARARDA"

  Altın alışverişinde bankayı tercih eden tüketicinin inanılmaz zarar ettiğini kaydeden Ferda Erdem, "Hurdayı bize göre çok daha aşağı alıyorlar. Kiri 1 gramsa 1.5 gram yazıyorlar. Altın alım satımında bankaların karlılık oranı yüksek, kuyumcularda ise bu oran çok daha düşük. Ayrıca bankada altını olan kişi geri almak istediğinde bunu altın olarak alamıyor, parasını veriyorlar. Bu nedenle birçok vatandaşımız mağdur oldu. Tüm bu sorunlarımıza hükümetten yasal düzenleme istiyoruz" diye konuştu.


  Görüş Bildir