Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Kuzey Irak: Türkiye'yi örnek alıyoruz

  Bakan Ergün ile Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi iki ülke arasındaki işbirliğinin artacağı mesajını verdi.
  • 24.01.2013 - 12:23
  Kuzey Irak: Türkiye'yi örnek alıyoruz

  Kuzey Irak: Türkiye yi örnek alıyoruz #1

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi, Irak'ın kuzeyi ile ilgili olarak, "Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu bölgede bir hamle yapma, yeni bir zenginlik ve barış ortamı yerine getirme ve herkesi mutlu edecek bir zemin oluşturma imkanı var," dedi.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ile Bakanlık Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.

  KARŞILIKLI BARIŞ MESAJLARI VERİLDİ

  Görüşmede karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için atılan adımları önemsediklerini belirten Ergün, şöyle konuştu: "Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu bölgede (Irak'ın kuzeyi) bir hamle yapma, yeni bir zenginlik yerine getirme, yeni bir barış ortamı yerine getirme ve herkesi mutlu edecek bir zemin oluşturma imkanı var. Önemli olan bu fırsatları görebilmek ve değerlendirebilmek."

  Türkiye'nin bölgenin geleceğine dair önemli fırsatlar olduğunu gördüğünü ifade eden Bakan Ergün, "Bunun içinde birçok meseleyi bir kenara koyup bu fırsatlara odaklanma ve herkesin mutluluğu için yeni bir zemin oluşturmak mecburiyetine inanıyoruz. Sizlerin de aynı anlayışta ve arayışta olması bizim için son derece önemli," diye konuştu.

  KUZEY IRAK: "BİZİ EN YAKIN DOSTUNUZ KABUL EDİN"

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi de Türkiye'nin birçok ülke için sadece dünyaya açılan bir kapı olmadığını, örnek bir ülke de olduğunu söyledi.

  Türkiye'nin kendilerini bölgedeki bir numaralı dost olarak kabul etmesini isteyen Çelebi, şunları kaydetti: "Her konuda Türkiye'yi örnek alıyoruz. Saddam rejiminden sonra ne kadar fakir bir ülke olduğumuzun farkına vardık. Üretim yapan tesislere sahip olmak istiyoruz. Bunun için Türkiye'deki OSB'leri inceleyeceğiz. Bunun dışında, TOKİ'nin çalışmalarını önemsiyoruz. Benzer bir kurumu ülkemize kazandırmak istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızda oldukça mesafe aldık."

  Kuzey Irak'ın yeniden yapılanmasında çok sayıda Türk müteahhitlik firmasının görev aldığını anımsatan Çelebi, bölgelerinde daha çok Türk işadamını görmek istediklerini dile getirdi. Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

  Görüş Bildir