Petrol
111.31
0.48%
Euro
17.2493
1.25%
Dolar
16.0679
0.89%
Altın
964.23
1.63%
Borsa
2377
-0.17%
Bitcoin
472.215
-1.93%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Kuzey Irak'la dev enerji anlaşması

  Kuzey Irak'la dev enerji anlaşması

  11 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin Almanya’dan sonra en büyük ikinci partneri Kuzey Irak’la dev anlaşmaya doğru..
  • 27.11.2013 - 15:16

  Kuzey Irak la dev enerji anlaşması #1

  Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı İmad Ahmet ve Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami ile birlikte bugün Ankara’daydı. Temaslarda, bölgesel hükümetle Türkiye arasında petrol boru hattı ve Kürt doğalgazı konusunda imzaların atılacağı düşünülüyordu. Fakat nihai anlaşma imlazalanmadı. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, Bağdat ve Erbil'e gitme kararı aldı.

  KAYGILI OLAN BAĞDAT İKNA EDİLECEK

  Erdoğan'ın, Barzani’nin ardından Türkiye’ye aktarılacak petrolün miktarı ve alacağı pay konusunda kaygılı olan Bağdat yönetimini ikna etmeye çalışacağı belirtiliyor. 

  PETROL + GAZ = 26 MİLYAR DOLAR

  Henüz anlaşmanın imzalanamamasına karşın, imzalamama durumu neredeyse yok. Anlaşmayla boru hattı üzerinden yıllık 16 milyar dolarlık petrol akacak. 2015'te gelecek doğalgazın getireceği rakam ise yıllık 10 milyar doları bulacak.

  PETROL PARASI ABD GÖZETİMİNDE

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kanaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşecek olan Barzani, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile varılan doğalgaz ve petrol mutabakatı paralelinde imza atacak. Kuzey Irak’tan 2014 başında petrol akışının başlaması için imza atılacak. Daha sonra Bağdat’a gidecek olan Barzani, yapılan petrol anlaşmasından Irak merkezi hükümetinin alacağı payı karara bağlayacak. Taq Taq ve Tawke’den çıkarak, Zaho üzerinden Türkiye sınırına kadar gelecek ve Silopi yakınlarından Kerkük-Yumurtalık boru hattına bağlanacak olan Kürt petrolü, Türkiye tarafındaki istasyonlarda ölçülecek. Petrol gelirleri ABD’nin gözetiminde Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak federasyonu arasında paylaştırılacak.

  BAĞDAT'TAN TÜRKİYE'YE KOMİSER

  Irak anayasasına göre petrol gelirlerinin yüzde 83’ünü alması gereken Bağdat yönetimi, payını sağlama almak için Türkiye’de bir komiser görevlendirmek istiyor. Türk hükümeti petrol parasının Türk bankalarında toplanacağını belirtse de ABD yönetimi, parayı doğrudan kendilerinin toplayıp bölüştüreceği bir formül üzerinde duruyor. Parayı kasasına alan banka veya bankalar, yıllık 16 milyar doları bulması beklenen petrol gelirlerinden önemli bir miktarda nema elde edecek.

  ÖNCE PETROL SONRA GAZ

  İlk aşamada günde 400 bin varil petrol akması planlanan hattan 2015’te günde 1 milyon varil, 2019’da ise günde 2 milyon varil petrol akacak. Yapımına 2012’de başlanan ve bunun için 400 milyon dolar harcanan Erbil-Türkiye petrol boru hattı bölgenin ilk transit boru hattı olacak. Bugün atılacak imzalarla, Türkiye Kuzey Irak’tan yılda bin 520 milyar metreküplük doğalgaz ihracatı gerçekleştirecek. Doğalgaz ihracının da 2015’te başlaması bekleniyor. Türkiye’nin bu hattan mevcut fiyatların altında gaz temin etmesi beklenirken, buradaki hacmin 10 milyar doları bulacağı belirtiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir