Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  Kuzey Irak'tan ham petrol sevkiyatı başladı

  Türkiye'nin, Kuzey Irak'tan doğrudan petrol almak için gönderdiği tankerler Habur üzerinden dolu olarak Türkiye'ye girdi
  • 26.07.2012 - 16:33
  Kuzey Irak'tan ham petrol sevkiyatı başladı

  Kuzey Irak tan ham petrol sevkiyatı başladı #1

  Türkiye, Kuzey Irak'tan petrol ithalatına başladı. Erbil'deki bölgesel yönetim, merkezi hükümetin karşı çıkmasına rağmen uzun süredir kendi topraklarında ürettiği petrolü satmak için diplomasi yürütüyordu. Habur'dan Kuzey Irak'a geçen tankerler, ham petrol getirmek üzere yola çıkmışlardı.

  MERSİN'E GÖNDERİLDİ

  Habur Sınır Kapısı'na gelen 6 tankerin müracaatı yapıldıktan sonra numunesi yapılarak daha sonra Mersin rafinerisine gönderildi. Buradaki testlerin olumlu gelmesinin ardından tankerler sınır kapısından çıkış yaparak İskenderun'a doğru hareket etti. Tanker şoförlerinden Doğan Orhan, ham petrol sevkiyatının başlandığını belirterek Irak'ın Erbil Kenti'nden yükledikleri ham petrolü İskenderun'a götüreceklerini söyledi. Diğer araç sürücü Ali Demre ise Erbil'den geldikten sonra uzun süre numune sonuçları için Habur Sınır Kapısı'nda beklediğini ve sonuçların bugün geldiğini söyledi. Tanker sürücüsü Demre, ham petrol yükünü İskenderun'a götüreceğini sözlerine ekledi.

  BU İŞLERİN HIZLANMASI TARAFTARIYIZ

  Konu hakkında açıklamada bulunan Boraksan Uluslararası Gümrükleme Nakliyat firması yönetim kurulu Başkanı Medeni Tatar, ham petrol sevkiyatının başladığını söyledi. Başkan Tatar, "Irak'tan dolu olarak gelen araçlarımız Habur Gümrük Sahası'ndan çıkış yaparak, İskenderun İsdemir Gümrük Müdürlüğü'ne sevkiyata başladı. Bu bir ilktir ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Esnaflarımız ve nakliyeci firma arkadaşlarımıza nakliye esnasında kazanç sağlamalarını temenni ediyorum. Bu işlerin hızlanmasından tarafız. Hepimiz için İnşallah hayırlısı olur. Tüm ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir