Malatya'da yılın ilk buğday hasadı dualarla yapıldı
AA

Malatya'nın Yazıhan ilçesinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen Hububat Hasat Bayramı etkinliğiyle ilk buğday hasadı başladı.

Yazıhan Müftüsü Abdullah Sucu tarafından hasat duası yapılması ve Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından biçerdöverlerle tarlalara girildi.

Mısırdere Mahallesi'nde Hasan Boztepe'ye ait buğday tarlasında yılın ilk hasadı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

"Malatya üretime devam ediyor"

Vali Ersin Yazıcı, törendeki konuşmasında, gıdanın, üretimin ve çiftçinin önemine işaret ederek Malatya'da başta olmak üzere, buğday, arpa ve diğer ürünleri üretmeye devam edeceklerini söyledi.

"Avrupa ve dünya standartlarında üretmemiz lazım"

Kaliteli üretim yapacaklarını vurgulayan Yazıcı, "Mutlaka Avrupa ve dünya standartlarında üretmemiz lazım. Türk çiftçisinin en iyi buğdayı, fasulyeyi, kirazı ve en iyi domatesi ürettiğini bütün dünyaya göstermemiz lazım." dedi.

"Bereketin coşkusunun yaşandığı bir gün"

İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar da bugünün çiftçinin emeğinin, alın terinin karşılığını aldığı gün olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Bereketin coşkusunun yaşandığı bir günde burada bulunmanızdan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Tüm çiftçilerin hasat bayramını kutluyorum. İlimizde 180 bin civarında büyükbaş, 370 bin civarında küçükbaş hayvan ve 420 bin hektar tarım arazisiyle önemli bir tarım alanına sahibiz. İlimizde 1 milyon dekarlık bir meyvecilik alanı, 850 bin dekar hububat alanımız var. 110 bir dekar yem, 60 bin civarında nohut ve pancar üretimimiz var.

"Yazıhan'ın bereketli topraklarında arpa ve buğday ektik"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kılıç da programa katılan Vali Ersin Yazıcı'nın verdiği destekle üreticiyi cesaretlendirdiğini belirterek şunları kaydetti:

Yazıhan'ın bereketli topraklarında arpa ve buğday ektik. İlimize Boztepe Recai Kutan ve merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın adını taşıyan barajların yapımındaki katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ne kadar teşekkür etsek azdır. Bugün üretim çeşidine baktığımız zaman hiç tanışmadığımız ürünleri ekiyoruz.

Yazıhan'da binlerce dönüme yonca ekildi

Bugün Yazıhan'da binlerce dönüm yonca ekerek bölgenin kaba yem ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. 20 bin dekar ayçiçeği, pancar ve karpuz üretimiyle bu alanda Türkiye'de önde gelen ilçelerden biriyiz.

"Tarımdaki başarı hikayesinin kahramanları üreticiler"

Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan da güçlü Türkiye'nin tarımdaki başarı hikayesinin kahramanlarının üreticiler olduğunu vurguladı.

Malatya'nın tarım ve hayvancılıkta önemli bir il olma hususunda önemli adımlar attığını kaydeden Özcan, Yazıhan'ın da bu anlamda önemli bir ilçe olduğunu, özellikle Boztepe Recai Kutan Barajı'nın 120 bin dekar araziye hayat verdiğini ve burada pancar ve hububat tarımının yaygın olduğunu dile getirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)