Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.248
1.37%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Maliye Bakanı: Komşularımız da vergilerini artırsın

  Komşu ülkelerde bir sigara paketinin fiyatı 1 dolar civarında iken, Türkiye'de 4 doları aştı..
  • 19.10.2011 - 15:27
  Maliye Bakanı: Komşularımız da vergilerini artırsın

  Maliye Bakanı: Komşularımız da vergilerini artırsın #1

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, komşu ülkelerde bir sigara paketinin fiyatının 1 dolar civarında iken, Türkiye'de 4 doları aştığını belirterek, "Biz isteriz ki, komşularımız da bu vergileri artırsınlar" dedi.

  Şimşek, bakanlığının ev sahipliğinde Conrad Oteli'nde düzenlenen Ortadoğu-Kuzey Afrika Vergi Forumu'nun açılışında konuştu. Şimşek, özellikle Ortadoğu'daki bazı ülkelerde ekonominin petrol, doğalgaz gibi doğal kaynaklara olan bağımlığını azalmanın önemine işaret etti.

  'VERGİ ÇOK ÖNEMLİ BİR ENSTRÜMAN'

  Bunun için verginin çok önemli bir enstrüman olduğunu belirten Şimşek, "Teşvik sistemi olarak vergi ama aynı zamanda arge desteği çerçevesinde vergi, eğitime daha fazla imkan yaratmak açısından önemlidir" dedi.

  'SİGARA KOMŞUDA 1 DOLAR BİZ DE 4 DOLAR'

  Komşu ülkelerle vergilerin önemli olduğunu anlatmak için da Şimşek, şu örneği verdi:

  "Biz ülkemizde tütün ve tütün üzerine vergileri son yıllarda artırdık. Hakikaten komşu ülkelere baktığımız zaman aradaki fark çok büyük. Komşu ülkelere bakıyorsunuz, o ülkelerde bir sigara paketinin fiyatı 1 dolar civarında. Türkiye'de ise bu şimdi 4 doları aştı.

  Biz isteriz ki, komşularımız da bu vergileri artırsınlar ve böylece hem kaçakçılığa zemin kalmasın hem de komşularımız buradan elde ettikleri geliri eğitime, altyapıya, araştırma geliştirmeye harcasınlar, kendi insanlarının, kendi vatandaşlarının beşeri sermayelerinin kalitesini artırsınlar.

  Çok basit bir vergi konusu ama bölgesel, uluslararası boyutu var. Biz bunu son derece faydalı bir süreç olarak görüyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir