Euro
10.0044
0.82%
Dolar
8.4255
0.93%
Altın
492.12
1.11%
Borsa
1.403
0.23%
Bitcoin
326.000
-1.90%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Maliye Bakanlığı KDV Tebliğ'ine yeni düzenlemeler getirdi

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni tebliğe gelen düzenlemeler sayesinde artık mükelleflerin ayağına giden bir Maliye Bakanlığı olacağını kaydetti.
  • 25.08.2014 - 11:58
  Maliye Bakanlığı KDV Tebliğ'ine yeni düzenlemeler getirdi

  Maliye Bakanlığı KDV Tebliğ ine yeni düzenlemeler getirdi #1

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bürokratların artık yapılacak mevzuat değişikliklerinde sahaya inerek, konunun muhataplarının görüşünü doğrudan alacağını belirterek, "Bundan sonra mükellefin ayağına giden bir Maliye Bakanlığı olacak" dedi.

  120 TEBLİĞ TEK BİR TEBLİĞ ALTINDA BİRLEŞTİ

  Bakanlık, geçtiğimiz aylarda uzun bir çalışmanın neticesinde 120'nin üzerindeki tebliği bir araya toplayarak, tek bir tebliğ altında birleştirmişti. 1 Mayıs'ta yürürlüğe giren KDV Genel Uygulama Tebliği'ne ilişkin Bakan Şimşek, mevzuattaki dağınıklığın giderilmesi, ihtilaf konusu alanların netleştirilmesi, iade süreçlerinin hızlandırılması ve haksız iadelerin önlenmesine yönelik önemli bir uygulamayı hayata geçirmeyi hedeflediklerini söylemişti.

  "BÜROKRATLARIMIZ SAHAYA İNECEK"

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, şunları kaydetti: "Şimdi Bakanlıkta yeni bir uygulamayı daha başlatıyoruz. Bürokratlarımız artık, yapılacak mevzuat değişikliklerinde sahaya inerek, konunun muhataplarının görüşünü alacak. Bundan sonra mükellefin ayağına giden bir Maliye Bakanlığı olacak. Böylece mükelleflerimizi yormayacağız. Mükelleflerimiz, Ankara'ya gelip bürokrata ulaşma gayretiyle zamanını harcamayacak. Mevzuat değişikliklerini bundan sonra yerinde ve çözüm odaklı bir çalışma ile yapacağız.

  "TEBLİĞ'DEKİ EKSİK NOKTALAR İSTEK ÜZERİNDE DÜZENLENDİ"

  Bu anlayışın ilk uygulaması da KDV Genel Uygulama Tebliği'nde yapılacak değişiklik de gerçekleştirildi. Bürokratlarımızın 22 ilde yaptığı seminer ve toplantılar sonucunda Tebliğdeki eksik noktalar, mükelleflerimizin isteği doğrultusunda yeniden düzenlendi. Bürokratlarımız, bu toplantılarda kendilerine nasıl bir değişiklik istediklerini sordu, notlarını aldı ve bunun üzerine bir taslak oluşturuldu."

  HERKESİN GÖRÜŞÜNÜ BEKLİYORUZ

  Yapılan bu çalışmalar sonucunda oluşturulan KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı'nın, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlandığını da anlatan Şimşek, amaçlarının ulaşamadıkları diğer mükelleflerden de görüşlerini almak olduğunu söyledi.

  YENİ TEBLİĞ İŞLERİ KOLAYLAŞTIRACAK

  Şimşek, söz konusu taslak hakkında herkesten görüşlerini beklediklerini belirterek, şu bilgileri verdi: "Bu taslakla iade sürecini daha da hızlandırmak adına hizmet iade taleplerinde de teminatların yeminli mali müşavir raporu ile çözülmesine olanak sağlandı. Öte yandan, iş ve işlemleri kolaylaştırmak adına da belli başlı değişiklikler yaptık. "

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir