Euro
9.6809
0.78%
Dolar
8.0728
0.82%
Altın
461.47
1.58%
Borsa
1.404
-0.24%
Bitcoin
495.500
-2.93%
13ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 13 C

  Maliye'den vergi kaçakçılarına darbe

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, deniz yakıtları sektöründe ciddi oranda vergi kaçırıldığının tespit edildiğini açıkladı.
  • 07.04.2013 - 15:40
  Maliye'den vergi kaçakçılarına darbe

  Maliye den vergi kaçakçılarına darbe #1

  Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), kayıt dışıyla mücadele kapsamında incelediği deniz yakıtları sektöründe vergi kaçakçılığını ortaya çıkardı.

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, VDK tarafından, deniz yakıtlarında ciddi oranda vergi kaçırıldığının tespit edildiğini bildirdi.

  Uzun süren denetim ve incelemeler sonrasında 76 milyonun hak ve hukukunu gasp eden bazı mükellefleri yakaladıklarını belirten Şimşek, deniz araçlarına, herhangi bir akaryakıt teslimi yapılmadığı halde teslim edilmiş gibi sahte belgeler düzenlendiğini ifade etti.

  '1 MİLYAR LİRA'LIK HACİZ

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu çerçevede İstanbul Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı'nda görevli vergi müfettişleri tarafından yürütülen incelemelerde, ÖTV'siz deniz yakıtı teslimlerinde oluşabilecek vergi kaybı nedeniyle bazı mükellefler hakkında yaklaşık 1 milyar lira tutarında ihtiyati haciz uygulandığını söyledi.

  GEÇEN SENE 8,7 MİLYAR LİRA CEZA KESİLMİŞTİ

  Maliye Bakanlığı, geçen yıl da ekonomik araç vergisiyle satılan lüks araçlara, vergi kayıp ve kaçağına neden olan sigara firmalarına, akaryakıt olarak kullanılan 10 numara yağlara ve daha birçok alana yönelik inceleme ve denetimler yapmış, bunların sonucunda vergi kaçırdığı tespit edilenlere yaklaşık 8,7 milyar lira ceza kesmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir