Euro
10.1726
0.12%
Dolar
8.6714
0.08%
Altın
492.11
0.1%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
375.050
-8.52%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Mehmet Şimşek: Akaryakıta vergi indirimi beklemeyin

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde obezite vergisi gelebileceğini açıkladı.
  • 01.11.2013 - 17:13
  Mehmet Şimşek: Akaryakıta vergi indirimi beklemeyin

  Mehmet Şimşek: Akaryakıta vergi indirimi beklemeyin #1

  5.İzmir İktisat Kongresi'nde yönettiği panelde katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  OBEZİTEYE VERGİ

  Hürriyet'in haberine göre ekolojik vergilendirmeyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Şimşek, bu konuda motorlu taşıtlar vergisi için karbon salınımını dikkate alan bir çalışma yaptıklarının altını çizdi. "Arkadaşlara söyledim çalışıyorlar. Çevreyi çok kirleten taşıtların vergisi yüksek, az kirletenlerin ise az olacak" diyen Şimşek, konutlarda da benzer kriterlere baktıklarını kaydetti. Şimşek, " Mevcut konutların tamamından 2017'ye kadar bir enerji performans sertifikası alacağız. Belki ileride bunun üzerine bir emlak vergisi veya verimliliği teşvik edecek bir vergi sistemi düşünülebilir. Bunun benzeri birçok konu tartışılabilir. Mesela obeziteyi tetikleyen, sağlık harcamalarını artıran ürünleri yönelik özel tüketim vergisi gündeme gelebilir. Tüm bu hususları tartışıyoruz" dedi.

  "SİGARA, İÇKİ VE AKARYAKITA VERGİ İNDİRİMİ BEKLEMEYİN"

  Bazı ürünlerde vergi oranlarının yüksek olduğu yönündeki tespitlere katıldığını söyleyen Şimşek, "Otomotiv, iletişim, sigara, içki ve akaryakıt vergileri hariç vergiler genel olarak yüksek değil. Bu da bilinçli bir tercih. Eğer bu saydığım alanlarda vergi indirimi bekliyorsanız, beklemeyin; indirmeyeceğiz. 60 milyar dolar enerji ithalatı yaptık. Kastınız akaryakıt vergileriyse, indirmeyeceğiz" diye konuştu.

  VERGİ DENETİMİ ARTACAK

  Vergi denetimlerini de ciddi biçimde artıracaklarını açıklayan Şimşek, bununla ilgili olarak ilginç tespitlerde de bulundu. Vergi denetim kapasitesini, insan kaynağı açısından ciddi şekilde artırdıklarını ve teknolojiyi de kullandıklarını belirten Şimşek, "Vergi kaçıranlara duyurulur. Göreceksiniz vergi kaçakçılığı ile mücadelede inanılmaz seviyelere çıkacağız" diye konuştu. Şimşek sözlerini "Önümüzdeki yıllarda vergi denetimleri çok artacak ve Maliye'yle ilgili şikayetler de çok artacak" diyerek tamamladı. Ama mükellefe zulmedilmeyeceğini belirten Şimşek, bununla ilgili olarak mükellef haklarını bildirgesini hazırlayan bir bakanlık olduklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir