Mehmet Şimşek: Deprem için 3,8 milyar dolarlık uluslararası destek sağlandı
AA

6 Şubat 2023 tarihinde merkezle iki yıkıcı deprem, bölgedeki 11 ili derinden etkiledi. Depremin ardından bir taraftan depremzedelere sağlıklı yaşam alanları oluşturulmaya çalışıyorken diğer yandan da enkaz kaldırma ve yeniden imar çalışmaları başlatıldı.

Bu süreçte uluslararası kuruluşlar, yaralarını sarmak için Türkiye'ye kaynak girişi sağladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin dış kaynak akışına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek, Türkiye'de 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlardan uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

"Sağlık altyapı harcamaları için ek 250 milyon euro"

Şimşek, sağlanan desteklerle ilgili alarak açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

Bu çerçevede Türkiye, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan deprem bölgesinde gerçekleştirilen sağlık altyapı harcamaları için ek 250 milyon euro finansman sağladı.

Son anlaşma dün imzalandı

Şimşek, söz konusu krediye ilişkin anlaşmanın, dün Bakanlıkça imzalandığı bilgisini vererek Bankadan geçen yıl da aynı amaçla 250 milyon euroluk bütçe finansmanı sağlandığını anımsattı.

Yerleşim yerlerinin yeniden imarı ve sağlık sistemini güçlendirmek amaçlanıyor

Söz konusu kaynağın deprem bölgesi için önemine dikkati çeken Şimşek, "Finansmanla depremden etkilenen yerleşim yerlerinde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden imar ihtiyacı ile sağlık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor." diye konuştu.

"Konut inşası, altyapı ve sağlık için kullanılacak"

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin deprem yaralarının sarılması için uluslararası kuruluşlardan önemli miktarda kaynak temininde bulunduğuna işaret ederek şu değerlendirmede bulundu:

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı'ndan da kısa süre önce 'Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi' kapsamında kullanılmak üzere 60 milyar yen finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşması imzalamıştık. Bu finansman İller Bankasının deprem bölgesi altyapı çalışmalarının desteklenmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının deprem bölgesinde yer alan kırsal konutların inşası ve Sağlık Bakanlığının sağlık altyapı çalışmaları için kullanılacak.

"Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 1,5 milyar euroluk finansman paketi açıkladı"

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın da deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk finansman paketi açıkladığını hatırlatan Şimşek; Dünya, Avrupa Yatırım, İslam Kalkınma ve Asya Altyapı Yatırım bankalarından da bu amaçla dış finansman sağladıklarını dile getirdi.

Bugüne kadar deprem bölgesi için 3,8 milyar dolarlık dış finasman sağlandı"

Şimşek, bugüne kadar deprem bölgesinde yaşanan acıları hafifletmek ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağlandığı bilgisini vererek "Sağlanan bu kaynaklar hem Türkiye'nin potansiyeline olan güven hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların bir göstergesidir." ifadesini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)