Euro
15.5501
0.09%
Dolar
13.7613
0.31%
Altın
786.78
0.03%
Borsa
1.922
0.59%
Bitcoin
693.001
-4.92%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Merkez Bankası'ndan ilave tedbirler

  Merkez Bankası, korona salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla ilave tedbirler açıkladı.
  • AA
  • 31.03.2020 - 12:10
  Merkez Bankası'ndan ilave tedbirler

  Merkez Bankası tarafından, koronavirüsün Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerin sınırlandırılması amacıyla ilave tedbirler alındı.

  TCMB'nin açıkladığı ilave tedbirler şöyle:

  "Açık Piyasa İşlemleri portföyü doğrudan alım işlemleri önden yüklemeli gerçekleştirilebilecek, limitler piyasa koşullarına göre güncellenecek.

  Piyasa Yapıcı bankalara, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan satın aldıkları DİBS'leri TCMB'ye satma olanağı sağlanacak.

  TL ve döviz işlemleri çerçevesinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ile İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerin teminat havuzuna dahil edilecek.

  EK LİKİDİTE LİMİTİ ARTIRILACAK

  Reel sektöre kredi akışının kesintisiz sürmesi amacıyla yürürlüğe konulan hedefli ilave likidite imkanlarında limitler artırılacaktır.

  Mal ve hizmet ihracatçısı firmaların finansmana erişimlerini kolaylaştırmak ve istihdam sürekliliğini desteklemek amacıyla Türk lirası cinsi ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kullandırılmasına karar verilmiştir.

  KREDİLERDE 60 MİLYAR LİMİT BELİRLENDİ

  Krediler için toplam 60 milyar lira limit belirlenmiştir. Bu limitin 20 milyar lirası Türk Eximbank, 30 milyar lirası kamu bankaları, 10 milyar lirası ise diğer bankalar aracılığıyla yapılacak kredi kullanımlarına tahsis edilmiştir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir