Petrol
81.12
-3.09%
Euro
19.5361
0.67%
Dolar
18.631
-0.01%
Altın
1.055
0.31%
Borsa
4951
0.00%
Bitcoin
309.014
-1.83%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Mersin'de arıcılar yaz aylarını geçirmek için yaylaya çıktı

  Mersin’in Erdemli ilçesinde arıcılar, arılarını kır çiçekleriyle kaplı Toros Dağları’nın 2 bin 500 rakımlı Eğriçayır Yaylası'na taşımaya başladı.
  • AA
  • 20.05.2021 - 10:11
  • Güncelleme : 20.05.2021 - 10:22
  Mersin'de arıcılar yaz aylarını geçirmek için yaylaya çıktı

  Arılar yazı yaylalarda geçirerek faaliyetlerini sürdürecekler ancak kuraklık,   arıcıların bu yıl en büyük endişesi olarak öne çıkıyor.

  Arıcı Celal Çay, yüksek rakımdan dolayı henüz kuraklık etkisinin oluşmadığını ancak beklenen yağışın düşmemesi halinde ciddi problemlerle karşılaşacaklarını söyledi.

  KOVANLAR YAZ AYLARINI YAYLADA GEÇİRECEK

  Arılarını yaz ayını geçirecekleri kır çiçekleriyle kaplı Eğriçayır Yaylası’na taşıdıklarını, bir hafta önce getirdikleri ilk kovanlardaki arıların müthiş bir çalışma içinde olduğunu gördüklerini belirten arıcı Celal Çay, "Özellikle kovanlarda gördüğümüz bu beyaz petekler doğanın çok güzel olduğunu gösteriyor. Arılar bal toplamaya başlamış. Normalde şu anda Anadolu’da bir kuraklık var. Ama yaylamız 2 bin 500 metre yükseklikte olduğu için kurtarıyor. Yüksek rakımdan dolayı henüz kuraklıktan tam olarak etkilenmiş değil. Ama önümüzdeki haftada bir yağış bekliyoruz. Tüm ümidimiz bu yağışlar. Bu yağışlar olursa iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz." dedi.

  Mersin de arıcılar yaz aylarını geçirmek için yaylaya çıktı #1

  "ARILAR HER AY AÇAN FARKLI ÇİÇEKLERDEN BAL TOPLUYOR"

  Yaylalarında herhangi bir çiçek açan ağacın bulunmadığını arıların burada sadece aylara göre açan kır çiçeklerinden bal topladığını ifade eden Çay, "Rakımdan dolayı burada sadece kır çiçekleri açıyor, orman yok. Bu çiçekler balımıza ayrı bir lezzet veriyor. Bu lezzetle de dünyanın en iyi balı seçildi. Burada mayıs ayında bir çiçek açıyor, sonra onlar kapanıyor, haziran ayında başka bir çiçek topluluğu sonra temmuz ayında ve adeta bir çiçek senfonisi oluyor. Her ay her mevsim değişik çiçekler açıyor. Bu çiçeklerin de balımıza müthiş bir etkisi oluyor." diye konuştu.

  Mersin de arıcılar yaz aylarını geçirmek için yaylaya çıktı #2

  Mersin de arıcılar yaz aylarını geçirmek için yaylaya çıktı #3


  Görüş Bildir