Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Moody's'den Türkiye'ye not yok borsa düşüşte

  Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's "Türkiye'de görünüm pozitif lakin not artışına gerek yok," dedi borsa dibe vurdu.
  • 28.01.2013 - 17:37
  Moody's'den Türkiye'ye not yok borsa düşüşte

  Moody s den Türkiye ye not yok borsa düşüşte #1

  Moody's tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin görünümünün pozitif seyrini sürdürdüğü, ancak kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükselmesi için ödemeler dengesi tarafındaki şoklara daha dayanaklı bir görünüm sergilenmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Türkiye'nin büyüklük, dinamizm ve hem Avrupa hem de Ortadoğu'da ekonomik etki gibi gözle görülür derecede güçlü noktaları var. Hükümetin finansal anlamdaki güçlü duruşu da bir ülke için bir diğer avantaj. Ancak, Türkiye için yatırım yapılabilir seviyede kredi notu verilmesi için cari dengede daha fazla dayanıklılık ön şart olarak görünüyor. Moody's, hükümetin cari açığını yapısal şekilde azaltarak, döviz rezervini artırarak ya da özel sektörün borçlanmasını azaltarak dışarıdaki gelişmelere karşı kırılganlıklarını azaltacak daha fazla adım atması durumunda ülkenin notunu artırmayı düşünebilir."

  PİYASALARDA SOĞUK DUŞ ETKİSİ

  Piyasa uzun süredir Fitch'den sonra Moody's'in de Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkaracağının işaretini verecek kararlı mesajlar bekliyordu. Ancak açıklamada görünümün "pozitif" seyrine rağmen kısa vadede not artışı yönünde bir ifade yer almaması borsaya satış getirdi.

  Moody's ayrıca Türkiye için belirlenen pozitif görünümün, dış kırılganlıkları azaltma yönündeki ilerlemenin tersine dönmesi durumunda durağan çevrilebileceğine de dikkat çekterek şu ifadeleri kullandı: "Kamu finansmanında görülecek önemli bir bozulma görünümde ya da kredi notunun kendisinde azalış yönünde sonuç doğurabilir. Moody's, ülkenin artan dayanıklılığı dikkate alındığında her ne kadar olasılık dahilinde olmasa da, dışarıdan gelen sermaye akımında ani ve sürekli bir azalma görülürse bu kredi notu üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırabilir."

  SON 14 AYIN EN SERT DÜŞÜŞÜ

  Açıklama geldiği sırada önceki güne göre yüzde 1.6 değer kaybıyla hareket eden İMKB 100 Endeksi açıklama sonrası kayıplarını artırarak 82 bin 600 puan seviyesine geldi. Endeksin bu seviyedeki kaybı yüzde 2.5'i buldu. Endeks bir süre bu seviyelerde yatay seyretti ancak daha sonra hem İş Bankası Vakfı'nın hisse satacağına ilişkin açıklamasının İş Bankası C hisselerinde sert bir düşüşe neden olması hem de ABD'de bekleyen konut verilerinin istenenden çok düşük gelmesi satışların hızını artırdı. Endeks 80 bin 702 puana kadar geriledi.

  Bu kayıp aynı zamanda endeksin son 14 aydaki en sert düşüşü oldu.

  İŞ BANKASI'NDAN HİSSE SATIŞI KARARI

  Garanti Yatırım Araştırma Müdürü Özgür Yurtdaşseven Moody's'ten yapılan açıklamada kısa vadede not artışını destekleyen ifadelerin olmamasının neden olduğunu belirtti. İş Bankası hissesinin sert düşüşünün de endeks üzerinde yaklaşık 300 puanlık negatif etkisi olduğuna dikkati çeken Yurtdaşseven, bankacılık hisselerinde de kar satışı baskısının sürdüğünü ifade etti.

  Yurtdaşseven şöyle devam etti: "Kısa vadeli yükselen trendin altına gelindi. Haftanın ilk işlem gününde beklentimizin üzerindeki satışlarla endeks haftalık bazda izlediğimiz ikincil destek seviyesi olan 82.500'e yaklaşıyor. Mevcut eğilim 82.500'de tepki alımlarının ön plana çıkabileceğine işaret ederken, olası yükselişlerin 84.000'le sınırlı kalması ihtimali kuvvetlidir. Bu noktada kısa vadede 82.000-84.000 bandında dalgalanma eğilimi etkili olabilir."

  MOODY'S'İN KARARI SATIŞ BASKISINI ARTIRDI

  İş Bankası ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamada, Türkiye iş Bankası AŞ Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı'nın sahip olduğu İş Bankası (C) hisselerinden 45 milyon lotluk kısmının İMKB'de partiler halinde satılmasına karar verildiği bildirildi.

  Ata Portföy Yönetim Direktörü Cem Tözge, Moody's açıklamalarının kafa karışıklığı yarattığını belirterek, "Şu anki açıklamalar herhangi artırım gelmeyecek gibi algılanmakta, bu da satış baskısını artırıyor," dedi.

  Tözge, İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın yüzde 1 civarı hisse satış kararının da İş Bankası hisselerinde spesifik olarak satış baskısı yaratarak endeksi aşağı çektiğini ifade etti.

  Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, önemli bir destek seviyesi olan 82 bin 500 puanın çok sert kırıldığını, 80 bin puanın altından tepki alımı gelebileceğini ancak 82 bin 500 puan geçilmezse düşüşte hedefin 77 bin puan olduğunu söyledi.

  Erginol, "Düzeltme hareketinde birkaç güne bekleyen bir satış bekliyorduk. Ancak satışlar çok sert oldu. Bunu gerçekleştirecek bir açıklama yok. Biz yurtdışından yüzde 7 civarında ayrışmıştık. Bu makas çok açılmıştı. Yurtdışı piyasalar yükselmediği bizde de soluklanmaya ihtiyaç olduğu için düştük. 82 bin 500 puan kırıldı, muhtemelen satış baskısı devam edecektir. 79 bin 500 puanda tepki alımı gelebileceğini görüyoruz. 82 bin 500 seviyesi geçilemediği sürece bu düşüşte hedef 77 bin puan seviyesi olacaktır," dedi.

  S&P İLE YOLLAR BU YÜZDEN AYRILMIŞTI

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçtiğimiz günlerde Davos'ta bir başka kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P ile Türkiye'nin bu yıl kontrat yenilemeyeceğini açıklamıştı. Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyesine yükseltmesinin ardından S&P'nin de beklentileri karşılamaması üzerine S&P ile bu yıl kontratın yenilenmemesi talimatını kendisinin verdiğini belirte Babacan şöyle bir açıklama getirmişti: "Kararı aralık ayında aldık. Arkadaşlara ‘S&P’ ile bu yıl kontrat yapmacağımızı gerekçesiz olarak bildirin. Gerekçe sorulması halinde bir açıklama yapmayın’ talimatı verdim." 

  TÜRKİYE DAHA YÜKSEK NOTLAR HAK EDİYOR

  Babacan, Hazine’nin geçtiğimiz günlerde kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s (S&P) ile kontratını sonlandırma kararının gerekçesi olarak S&P'nin  verdiği notun gerçekleri yansıtmamaısını göstermişti. Hazine’nin 2013’te yoluna Moody’s’in yanında S&P yerine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükselten Fitch ile devam etmesi yönündeki kararın bakanlığı tarafından geçtiğimiz aralık ayında alındığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin gerçeği şu anda verilen notların çok çok üzerinde. Bunu belki hükümet olarak, söylememiz doğal diye düşünülebilir. Ama piyasadaki risk göstergelerine, piyasadaki güven göstergelerine, içerdeki reel faize bakın, Türkiye’ye para yatıranlar tarafından çoktan mevcutların çok üstünde notlar aldığımız görülecektir. Kredi derecelendirme kuruluşları cari açıktan bahsediyor, jeopolitik konulara giriyorlar, bazen siyasi değerlendirmeler yapıyorlar. Ama nereden bakarsanız bakın, Türkiye çok daha yüksek notları hakediyor. Nihayetinde kendi kararları, kendi yanlışlıklarının sonuncunda kendi kredibilite kayıpları. Dolayısıyla kendilerine kredibiliteleri için daha iyi analizler yapmalarını öneriyorum.”


  Görüş Bildir