Euro
9.4016
0.53%
Dolar
7.8512
0.48%
Altın
449.82
0.06%
Borsa
1.329
0%
Bitcoin
143.956
4.53%
6ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 6 C
  Motorin fiyatlarının artmasının perde arkası

  Motorin fiyatlarının artmasının perde arkası

  Dizel otomobil sahipleri bu sorunun yanıtını merak ediyor: “Motorin fiyatları neden artıyor, daha da artacak mı"
  • 22.10.2013 - 18:35

  Motorin fiyatlarının artmasının perde arkası #1

  Hürriye'ten Merve Erbil'in haberinde bu sorunun cevabı arandı. Sektör yetkililerine göre, Türkiye'nin gelecekteki enerji umudu kaya gazı var. Fakat ABD kaya gazı devrimini çoktan gerçekleştirdi. İşte kıyamet de buradan sonra kopmaya başladı.

  ABD, Avrupa’dan artık daha az benzin ithal ettiği için, benzin fiyatı düşerken, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasasında benzinle motorin arasındaki makas daralıyor.

  ANADOLU Ajansı’nın önceki gün yayınladığı haberde, mazotun litre fiyatının geçtiğimiz yıla göre yüzde 11.1 arttığı, benzin ile olan farkın 36 kuruşa kadar indiği kaydedildi. Geçtiğimiz yıl eylül ayında motorine yapılan ÖTV düzenlemesinin de yüzde 11’lik artışta etkili olduğu ifade edilirken, yılbaşından bu yana ise motorinin fiyatının benzinin iki katı arttığı görülüyor. Buna göre, benzinin pompa fiyatı yılbaşında 4.65 lirayken, bugün 4.79 liraya yükseldi. Böylece benzinde yılbaşından bu yana 14 kuruş, yani yüzde 3’lük fiyat artışı oldu.

  Öte yandan yılbaşında katkı yapılmamış motorinin fiyatı 4.10 lirayken, bugün 4.36 liraya yükseldi. Bu da motorinde 26 kuruşluk, yüzde olarak 6.3’lük artış anlamına geliyor. Sektör yetkililerine, “Bu artış bir trend mi” diye sorduğumuzda, buna bir trend demek için daha çok erken olduğu ifade ediliyor. Sektördeki hâkim görüşe göre, tüketicilerin cebini yakan bu artışın arkasından da “kaya gazı devrimi” çıktı.

  KAYA GAZI DEVRİMİ NELER Mİ GETİRDİ

  Motorinde son dönemde gözlenen artışın daha çok uluslararası piyasalardaki ürün fiyatlarıyla alakalı olduğu ifade edilirken, Türkiye’nin içinde olduğu Akdeniz piyasasında da benzin ve motorin fiyatları arasındaki makasın daraldığı görülüyor. Petrol Piyasası Kanunu’na göre Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının, en yakın uluslararası piyasa konumundaki Akdeniz Çanağı ülkeleriyle uyumlu olması gerekiyor. Bir sektör yetkilisi, kaya petrolü sayesinde ABD’nin benzin ithalatçısı konumundan neredeyse çıkmak üzere olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

  “Avrupa ve Akdeniz piyasasına baktığınız zaman bu coğrafya motorini kıt, benzini fazla olan bir coğrafya. Türkiye dâhil olmak üzere Avrupa, motorin ithal ediyor, benzin ihraç etmeye çalışıyor. Avrupa’nın benzin fazlası, motorin açığı var. Benzin fazlasını ağırlıklı Kuzey Amerika’ya gönderiyor. Motorin açığını ağırlıklı Rusya ve Hindistan’dan ithal ediyor. Benzin fiyatları açısından Amerika’nın talebi belirleyici oluyor. Motorin fiyatları açısından Avrupa ve Türkiye’nin talebi belirleyici oluyor. Motorin talebi Avrupa coğrafyasında az miktarda artıyor, Amerika’nın benzin ithalatında ise azalma var.”

  TON BAŞI FARK 21 LİRA

  Diğer bir sektör yetkilisi ise yılbaşında Akdeniz piyasasında benzinin fiyatının 1751 TL/ ton, motorin fiyatının ise 1704 TL/ton olduğunu kaydederek, yılbaşında Akdeniz piyasasında benzin ve motorin arasında ton başına 47 liralık fark olduğunu söyledi. Buna karşın, bugüne baktığımızda benzinin fiyatı 1913 TL/ton iken, motorinin fiyatı 1891 TL/ton. Yani aradaki fark ton başına 21 liraya düşmüş durumda. Söz konusu sektör yetkilisi, bu konuda şunu söyledi: “ABD’de benzine olan talep düştüğü ve Akdeniz bölgesinden Amerika’ya ihracat azaldığı için benzin fiyatları göreceli olarak baskı altında. Dünyada motorinde artan, benzinde düşen bir talep var. Yeni rafineriler ile üretilecek motorin artan talebi karşılamaya giderken, benzin fazlası çoğalacak.”

  Motorin fiyatlarının artmasının perde arkası #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir