Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  MÜSİAD'dan faiz ve kar payı eleştirisi

  MÜSİAD Genel Başkanı Olpak: Yeni bir finansman modelini tartışmalıyız.
  • 16.01.2013 - 03:57
  MÜSİAD'dan faiz ve kar payı eleştirisi

  MÜSİAD dan faiz ve kar payı eleştirisi #1

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Olpak, MÜSİAD Malatya Şubesi'nin 17. olağan genel kurulunda, dernek çalışmaları ve düzenledikleri etkinliklerle ilgili katılımcılara bilgi verdi.

  Ekonomik verilere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Olpak, Türkiye'nin 2023 hedeflerini hatırlatarak, kişi başı milli gelirin 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkarılmasının amaçlandığını belirtti.

  Bu hedefe ulaşılabileceğini ancak bunu yaparken yüksek katma değerli ürünlere yönelinmesi gerektiğini vurgulayan Olpak, bunun için de yüksek teknoloji üretilmesi gerektiğini ve iyi eğitilmiş insanlara ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Olpak, Malatyalı kayısıcıların 5 liralık kayısıyı 55-155 liraya satacak formülleri geliştirmesi halinde orta gelir tuzağını aşmanın çok daha kolay olacağına işaret etti.

  Dünyadaki ekonomik krizin yansımalarıyla AB ülkelerinin geçen yılı yüzde 1 daralmayla kapatacağına değinen Olpak, Türkiye'de ise henüz resmi veriler açıklanmasa da yüzde 3'ler seviyesinde büyüme gerçekleşeceğine ve bunun küçümsenmeyecek bir oran olduğunu ifade etti.

  Türkiye'nin AB ülkelerine ihracatının yüzde 57'ler seviyesinden yüzde 39'lara kadar gerilediğini anımsatan Olpak, ancak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerle olan ihracatın da önemli oranda arttığını söyledi. İç pazarda ise yüzde bir oranında azalma görüldüğüne değinen Olpak, ''İşin politik tartışmalarına girmek istemiyorum ancak ihracat tarafındaki bu mutluluğun, bir miktar iç pazarı gölgelemiş olmasının da bir risk olduğunun altını çizmek istiyorum'' dedi.

  Olpak, 2012 verilerine göre, işsizliğin tek haneli rakamlara indiğini dile getirerek, AB üyesi ülkelerde işsizlik oranlarının yüzde 14 civarında bulunduğu, İspanya'da ise yaklaşık yüzde 25 olduğu hatırlanıp, Türkiye'nin buna göre yargılanması gerektiğini belirtti.

  "BANKALAR POSTA MEMURLUĞU GÖREVİNDEN ÇIKSIN"

  Türkiye'de firmaların kurumsallaşmada ve finansmana erişimde eksiklikler yaşadığını belirten Olpak, şöyle konuştu:

  ''Türkiye'nin bundan sonraki süreçte finansmana erişimde kar payı ya da faiz oranları tartışması kısır döngüsünden kurtularak yeni bir finansman modelini tartışması gerektiği kanaatindeyiz. Özellikle küçük ve orta boyutlu işletmeleri çok fazla etkileyen bir unsur var. Büyüyebilmek için yeterli sermaye birikiminizin olması lazım. Türkiye, maalesef bugün itibarıyla bakıldığında özellikle bu işletmeler açısından yeterli sermaye birikimine sahip değil. Peki ne yapacaksınız? Borç kaynak bulacaksınız. Bunun da yolu, eşinizden dostunuzdan borç alma dönemi geride kaldığı için krediye ulaşmak. Diyoruz ki bankalarımız posta memurluğu görevinden çıkıp, sadece ve sadece teminata kredi veren noktadan ayrılarak, elbette makul teminatları bizlerden istesinler ancak doğru projeye de kredi verecek sisteme geçmeye başlasınlar.''

  Görüş Bildir