Mustafa Varank: Kasımda yatırım teşvik tutarı ve belge sayısı arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul’da "OSB'nin Yıldızları Araştırması Ödül Töreni"nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Varank, buradaki konuşmasında, 2022'de özel sektöre 5,7 milyar liralık asgari ücret desteğinde bulunulduğunu ve 2023 yılında ise bu desteğin 10 milyar lirayı geçeceğini aktardı.

"En fazla OSB 2022 yılında kuruldu"

Varank, 2022 yılında Organize Sanayi Bölgeleriyle (OSB) ilgili gelişmeleri aktararak, en fazla OSB'nin 2022 yılında kurulduğunu ve en çok yatırım desteğinin de bu yılda alındığını belirterek "Bugün itibariyle üretimdeki 264 OSB'de yer alan parsellerdeki doluluk oranı yüzde 90'lar civarında." dedi.

"Yatırımda yüzde 28'lik bir artış yaşandı"

Bu ayda yatırım teşvik belgesi alan toplam yatırım tutarı ekim ayına göre artarak 56,9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Varank, "Resmi Gazete'de yayınlanan verilere göre kasım ayında 56 milyar liralık teşvik desteği ve 1.437 teşvik belgesi verdik. Buna göre yatırımda yüzde 28'lik bir artış gerçekleşti." dedi.

Mustafa Varank: Kasımda yatırım teşvik tutarı ve belge sayısı arttı VİDEO

"Toplam ihracattaki payları yüzde 43'e dayandı"

Bakan Varank, OSB'lerdeki istihdamın artığınına da değinerek, OSB'lerin ihracatının 65 milyara dayandığını ve böylece toplam ihracattaki paylarının yüzde 43'e dayandığını belirtti.

Bakan Varank, "İhracatta rekor üstüne rekorlar kırıyorsak bu başarının sırrı hükümetlerimizin ilmek ilmek dokuduğu bu üretim politikaları sayesindedir." diyerek, ayrıca yeşil mutabakattan en çok etkilenecek enerji yoğun sektörlerin modernizasyonu ve dönüşümü için de büyük bir gayretle çalışıldığını aktardı.

Mustafa Varank

Mustafa Varank

Mustafa Varank