Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.466
0.94%
28ºC
İstanbul
Açık 28 C

  Narenciye ihracatı 6 ayda yüzde 13 arttı

  Narenciye ihracatının yılın ilk yarısında yüzde 13 artması, rekoltede yaşanan düşüklüğe rağmen Türk narenciyesine olan talebi ortaya koyması olarak değerlendirildi.
  • AA
  • 14.07.2021 - 14:36
  • Güncelleme : 14.07.2021 - 14:43
  Narenciye ihracatı 6 ayda yüzde 13 arttı

  Yaş meyve ve sebze ihracatının içinde narenciye önemli bir yer tutuyor. Küresel iklim değişikliği nedeni ile rekoltelerin düştüğü sezonda bile ihracatın artması, "ürününün kalitesine olan güven" olarak açıklanıyor.

  Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, ülkede yılın ilk 6 ayında narenciye ihracatının 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 374 milyon dolara ulaştığını söyledi.

  NARENCİYE, YAŞ SEBZE MEYVE İHRACATINDA ÖNEMLİ PAYA SAHİP

  Kaçmaz, narenciyenin yaş sebze meyve ihracatında önemli paya sahip olduğunu belirtti.

  Kaçmaz, yılın ilk yarısında sektörlerinin ülke ekonomisine önemli katkı sunduğuna dikkati çekerek, "Ocak-haziran döneminde gerçekleşen ihracatla 374 milyon dolar döviz girdisi sağlanmıştır. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışın yaşandığını gösteriyor. Bu durum turunçgil ihracatının yaş meyve sebze sektöründe ne kadar önemli bir grup olduğunu ortaya koymaktadır." dedi.

  Narenciye ihracatı 6 ayda yüzde 13 arttı #1

  İLK SIRADA MANDALİNA VAR

  Kaçmaz, dış satımda ürün bazında ilk sırada mandalinanın bulunduğunu, bunu limon, portakal ve greyfurtun takip ettiğini bildirerek şöyle konuştu:

  "Salgın döneminde bu ihracat bizim için sevindirici. Geçtiğimiz sezon rekoltede yaşanan düşüklüğe rağmen bu artışın olması Türk narenciyesine olan talebi ortaya koymaktadır. İlk yarıdaki bu artışın ikinci yarıda artarak devam etmesini bekliyoruz. Çünkü salgının hafiflemesi, kısıtlamaların kaldırılması, turizm sezonunun açılması ikinci yarıya olumlu etki yapacaktır."

  Narenciye ihracatı 6 ayda yüzde 13 arttı #2

  "TÜRK ÜRÜNLERİ GİTTİĞİ YERDE TESCİLLENDİ"

  Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin de ihracat artışını güzel bir gelişme olarak değerlendirdi.

  Salgın döneminde Türk narenciyesine talebin arttığını vurgulayan Şahin, "Bu süreçte ihracatımız arttı. Ürünlerimiz kaliteli bir şekilde ihraç ediliyor. Türk ürünleri gittiği yerde tescillendi. Şu an soğuk hava depolarındaki ürünlerimiz ihraç ediliyor. Gelecek dönemde ihracatımızın daha da artacağına inanıyoruz." dedi.

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, turunçgilin hem bölge hem de ülke adına stratejik bir ürün olduğunu belirterek, sektörde çok sayıda kişinin istidam edildiğini söyledi.

  Kızıltan, "Turunçgil ihracatının tamamen ülkemizin kazanç hanesine yazılıyor olmasını değerli buluyorum. Uzun süredir evlerinde kalan vatandaşların artık alışverişe çıkma, gezme isteğinin artmasından dolayı pandemi sürecinde zorunlu olarak kapanan sektörlerin canlanıp toparlanacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir