Euro
9.5247
0.08%
Dolar
7.845
-0.21%
Altın
462.07
-0.01%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
150.199
2.21%
8ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 8 C

  Nilüfer'de kurulan çiftçi evi tarımsal faaliyetlerin merkezi olacak

  Bursa'nın Nilüfer ilçesi, tarımı her türlü şart ve ortamda desteklemenin yollarını arayan çalışmalar içerisinde.
  • İHA
  • 09.11.2020 - 09:57
  • Güncelleme : 09.11.2020 - 10:20
  Nilüfer'de kurulan çiftçi evi tarımsal faaliyetlerin merkezi olacak

  Nilüfer Belediyesi’nin ilçedeki tarımsal arazilerin potansiyelini belirlemek, fide ve tohum organizasyonları ve eğitimleri için kurulan Nilüfer Çiftçi Evi faaliyetlerine başladı.

  Akçalar hizmet binasını yeniden düzenleyerek Çiftçi Evi’ne dönüştüren Nilüfer Belediyesi, bu mekanda çiftçilere ve özellikle de kırsaldaki kadınlara ve kadın derneklerine yönelik eğitim çalışmaları organize etmeye başladı.

  Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Kırsal Alan Bürosu’nu da bu binaya taşıyan Nilüfer Belediyesi, Nilüferli çiftçilerin buluşma mekânı olacak Çiftçi Evi’nde, kırsal alana yönelik projeler geliştirerek, ürün çeşitliliği ve verimin arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütecek.

  Nilüfer de kurulan çiftçi evi tarımsal faaliyetlerin merkezi olacak #1

  TARIMLA İLGİLİ BİR DANIŞMA MERKEZİ

  Çiftçi Evi’nin, Nilüferli çiftçiler için tarımla ilgili her konuda başvurup danışabilecekleri bir merkez olduğunu belirten Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, “Şu anda çiftçi evimiz çiftçilerimizin sadece sahadaki tarım alanlarındaki uygulamalarını değil eğitimleri ile ilgili faaliyetleri de yürütecek. Kadın derneklerimizin bu alanda etkin bir şekilde yer almasını istiyoruz. Kadın derneklerinin gerek eğitimlerle üretim kapasitesinin artırılması gerekse de ürettikleri ürünlerin doğru bir şekilde kent insanı ile buluşturulması için yine bu alanda bu mekanda faaliyetlerimizi yürüteceğiz. Hem Nilüfer’e hem Bursa’ya tarım alanındaki araziyle tarımsal ürünle kenti ve kent insanını buluşturan cazibe merkezi bir çekim merkezi olacak.” dedi.

  "NİLÜFERLİLER HER BİR BALKONU MİNİ BOSTANA ÇEVİRDİ "

  Korona sürecinin başında Nilüfer’de süreci tahmin ederek 200 bin sebze fidanı dağıttıklarını belirten Çınar, “Bu dönemde çok da evlerinden dışarıya çıkmayan vatandaşlarımız, her bir balkonu mini bostana çevirdi. Gerçekten sonuçlarını da gördüğümüz güzel sebzeler elde ettiler. Onların fotoğraflarını çekip bize de gönderdiler. Nilüfer’de pandemi sürecinde Nilüferliler balkonlarında ciddi anlamda sebze yetiştirdiler. Bundan sonraki dönemde de bu faaliyetimizi yürütmemiz için bizleri zorluyorlar açıkçası. Bizim Ciftçi Evimiz bir yerde de hem kırsal alandaki çiftçilerimizi desteklerken bu anlamda kadın örgütlerini desteklerken bir taraftan da üreten Nilüfer programının merkezi olacak. Üreten bir belediye olmak istiyoruz. Konaklı’da bu iş ile ilgili bir üs oluşturuyoruz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir