Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.860
2.87%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Normalleşmeye en yakın il Şırnak'ta esnaf, 1 Mart'a hazırlanıyor

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından pazartesi günü açıklanan tabloya göre normalleşmeye en yakın olan kentler arasında yer alan Şırnak'taki lokanta ve kafelerde esnaf çoktan hazırlıklara başlandı.
  • DHA
  • 20.02.2021 - 14:03
  Normalleşmeye en yakın il Şırnak'ta esnaf, 1 Mart'a hazırlanıyor

  Şırnak'ta çarşı pazarda hatırlıklar başladı. Esnaf, 1 Mart’ta başlayacak yeni dönemde koronavirüs tedbirlerine daha çok dikkat edeceklerini ve eskiye dönmemek için tüm önlemleri alacaklarını belirtti.

  İŞ YERLERİNDE ÖNLEMLER ALINDI

  Bölge esnafı, şimdiden iş yerlerinin girişlerine ateş ölçerler, dezenfektanlar ve sosyal mesafe uyarı etiketleri yapıştırdı.

  Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 8- 14 Şubat'ta her 100 bin kişide 7,82 kişi ile Şırnak, koronavirüs vaka sayısı en az il oldu. Bu verilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Kabine Toplantısı sonrası duyurduğu, il bazlı normalleşme takviminin 1 Mart’ta hayata geçirileceği açıklandı. Normalleşmeye mevcut tabloda en yakın il olan kentte ise lokanta ve kafelerde 'açılma' heyecanı başladı. Şırnak’taki kafe ve restoranlara ateş ölçer getirilirken, sosyal mesafe uyarı etiketleri yapıştırıldı.

  HER MASAYA TEK KİŞİLİK MALZEMELER ŞİMDİDEN YERLEŞTİRİLDİ

  Her masaya tek kullanımlık mendiller, poşette tuz, kürdan ile dezenfektan ve kolonyalar konuldu. Masalar arasında sosyal mesafe ise 1.5 metre olarak ayarlandı. Esnaf, 1 Mart’ı dört gözle beklerken, İl Sağlık Müdürlüğü, zabıta ve polis ekipleri de şehir merkezindeki denetimlerini artırdı.

  Normalleşmeye en yakın il Şırnak ta esnaf, 1 Mart a hazırlanıyor #1

  “HERKES RAHAT EDECEK, NEFES ALACAK”

  Normalleşme sürecini dört gözle beklediklerini belirten lokanta işletmecisi Faysal Karataş, “Allah’ın izniyle 1 Mart’tan itibaren açılışlar yapılacak. Temennimiz, her yerde hastalık azalsın, hiçbir yerde kalmasın. Şırnak’ta azalmış. Bizim temennimiz; bir an evvel dükkanlarımızı açalım, ekmeğimize bakalım. Biz 20 kişi çalışıyorduk burada. Şimdi 4 kişi kaldık. Bir lokma ekmek yediğim zaman boğazımdan geçmiyor. ‘Çalışanlarımız ne yapıyor’ diyorum. İnşallah her şey iyi olacak. İlaçlamamızı yapacağız, tedbirlerimiz alacağız. Ne gerekiyorsa sağlık çalışanlarının önümüze koyduğu, ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmaya hazırız. Yapıyoruz da. İnşallah 1 Mart’tan sonra normalleşmeler başlayacak. Herkes rahat edecek, bir nefes alacak. Devlet bize ne derse onu yerine getireceğiz.” diye konuştu.

  Normalleşmeye en yakın il Şırnak ta esnaf, 1 Mart a hazırlanıyor #2

  “MASA, SANDALYELERİMİZİ DEZENFEKTE ETTİK”

  Lokantada usta olarak çalışan Kadir Koru ise işletmenin tam teşekküllü açılması için gereken tüm hazırlıkları yaptıklarını belirterek, “Şu anda çıkan kararlar doğrultusunda lokantamızı tam teşekküllü açmaya hazır hale getirdik. Masa, sandalyelerimizi dezenfekte ettik. Gelen misafirlerimizin ateşini ölçeceğiz. Allah bir daha bu hastalığı bize yaşatmasın. En kısa sürede bitmesini temenni ediyoruz.” dedi.

  Normalleşmeye en yakın il Şırnak ta esnaf, 1 Mart a hazırlanıyor #3

  “MASALARIMIZI SOSYAL MESAFEYE GÖRE AYARLADIK”

  Türkiye’de en az vakaya sahip il olmaktan mutlu olduklarını ve müşterilerini beklediklerini belirten Sedat Zeybek de “Ateş ölçerlerimiz, dezenfektanlarımız, personelimiz hazır. Genel yemeklerimiz hazır. Sadece müşterilerimizi bekliyoruz. Masalarımızı sosyal mesafeye göre ayarladık. Dört gözle 1 Mart’ı bekliyoruz." diye konuştu.

  Normalleşmeye en yakın il Şırnak ta esnaf, 1 Mart a hazırlanıyor #4

  Normalleşmeye en yakın il Şırnak ta esnaf, 1 Mart a hazırlanıyor #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir