Euro
11.2151
1.22%
Dolar
9.6241
1.31%
Altın
554.76
1.75%
Borsa
1.465
0.63%
Bitcoin
609.505
0.62%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Obama'nın tasarısı Temsilciler Meclisi'nden geçti

  ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Barack Obama'ya "Ticareti Geliştirme Yetkisi" verilmesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısını onayladı.
  • AA
  • 19.06.2015 - 00:12
  Obama'nın tasarısı Temsilciler Meclisi'nden geçti

  Obama nın tasarısı Temsilciler Meclisi nden geçti #1

  ABD Kongresi'nin, Obama'nın imzaladığı anlaşma şartlarını değiştirme hakkından vazgeçmesini öngören yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nde 208'e karşı 218 oyla kabul edildi.

  Aynı zamanda "Hızlı Yasama Yetkisi" olarak da adlandırılan kanun teklifinin, Obama'nın imzasına sunulmadan önce ABD Senatosu'ndan da geçmesi gerekiyor.

  Senato, tasarıyı mayıs sonunda hükümetin serbest ticaret nedeniyle işini kaybeden Amerikalı işçiler için 1962’den bu yana sürdürdüğü "Ticari Uyum Yardımları"na ilişkin kanun teklifiyle torba yasa şeklinde onaylamıştı. Buna karşın Temsilciler Meclisi, cuma günü Ticari Uyum Yardımları programına yönelik yasa teklifini, Obama'ya hızlı yasama yetkisi verilmesini önlemek amacıyla 126'ya karşı 302 oyla reddetmişti.

  Beyaz Saray'ın öncelikleri arasında yer alan Trans Pasifik Ortaklığı ile Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmalarını destekleyen Cumhuriyetçi temsilciler, bu anlaşmaların yapılması açısından kritik olan tasarıyı bu nedenle tek başına geçirme yoluna gitti.

  Ticareti Geliştirme Yetkisi yasa tasarısını Ticari Uyum Yardımları programının uzatılması şartıyla onaylayan Demokrat senatörlerin, Temsilciler Meclisi'nden tek başına geçen yasa tasarısını destekleyip desteklemeyeceği merak ediliyor.

  Senato'nun tasarıyı onaylaması halinde Kongre, Obama'nın imzaladığı anlaşmaları oylayabilecek ancak şartlarını değiştiremeyecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir