Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4143
0.07%
Dolar
17.943
0.06%
Altın
1.039
-0.03%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.180
-0.29%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Off-shore borçlarını halk ödüyor

  Off-shore borçlarını halk ödüyor

  Kıbrıs'taki off-shore bankasında 6.2 milyon lira parası batan bir mevduat hesabı sahibi, Yargıtay kararı sonrasında faiziyle birlikte 46.8 milyon lira alacak.
  • 11.11.2014 - 13:20

  Off-shore borçlarını halk ödüyor #1

  Kıbrıs'taki off-shore bankasında parası batan Bursalı bir mudinin (mevduat sahibi) Yargıtay kararıyla parasını fahiş faizle geri alması yeni bir fırsatçılık kapısını araladı.

  BATIK PARALARI DEVLET ÖDEYECEK

  Devlet, Egebank Off-Shore'de 6.2 milyon lirası batan Mehmet K.B'ye faiziyle tam 46 milyon 899 bin lira ödeyecek.

  Off-shore borçlarını halk ödüyor #2SADECE 40 MİLYON LİRA FAİZİ VAR

  TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül'ün Meclis'te gündeme getirdiği Off-Shore ödemeleri konusunun detayları ortaya çıkmaya başladı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, 2 Aralık'ta Yargıtay'da görülecek bir davada, önceki emsal karara uyulacak olursa, mağdur olduğunu iddia eden bir vatandaş, sadece 40 milyon lira faiz alacak. Oysa batan bankalarda parasını kaybeden mağdur vatandaşlar, bankacılık kanununa göre kişi başına 50 bin lira alabilmişti. Bu sigorta limiti, bugün kişi başına 100 bin lira.

  "BİLGİM DIŞINDA OFF SHORE'A AKTARILDI" DEDİ AMA..

  Mehmet K.B, parasının bilgisi dışında off-shore'a aktarıldığını iddia etti. Mudinin parasının off-shore bankasına yatırılması için verdiği imzalı talimatları ve off-shore banka cüzdanı ortaya çıktı. Belgelere göre, Mehmet.K.B, daha yüksek faiz alabilmek için, imzalı talimat veriyor. Devlet güvencesinde olmayan Kıbrıs'taki off-shore bankasına parasını yatırıyor ve off-shore cüzdanını yine imza karşılığında alıyor.

  FIRSATÇILARA KAZANÇ KAPISI

  TMSF yetkilileri, 2011 yılına kadar mahkemelerin belgelere bakarak karar verdiği için, 'off-shore'zede' olduğunu iddia edenlerin aslında fırsatçı olduklarının ortaya çıktığını söylüyor. Yetkililer şu açıklamayı yaptı: 'Bir kere off-shore hesap açanların yüzde 99'u nasıl bir işin içine girdiklerini biliyordu. Onlar için kar-zarar kardeşti. Bu insanlar para işini herkesten iyi bilirler.

  Off-shore bankası nedir?

  “Vergi cenneti” diye tabir edilen, Kıbrıs gibi yerlerde kurulan bankalara “off-shore” bankası deniyor. Türkçesi “kıyı bankacılığı” demek. En yüksek faizi bu bankalar veriyor. Çünkü bunların vergi, sigorta masrafı, munzam karşılık gibi masrafları olmadığı için yüksek faiz verebiliyorlar. Off-shore bankaların devlet güvencesi yok. Yani risk yüksek, faiz yüksek!

  KAYITLAR GERÇEĞİ ANLATIYOR

  TMSF yetkilileri, 2011 yılına kadar mahkemelerin belgelere bakarak karar verdiği için, 'off-shore'zede' olduğunu iddia edenlerin aslında fırsatçı olduklarının ortaya çıktığını söylüyor. Bu mudilerin kayıtlarına bakıldığında, neredeyse tamamının imzalı talimatı ve off-shore cüzdanı olduğu görüldüğüne dikkat çekiyor. Ayrıca yazılı talimatı ve off-shore cüzdanı olmayanların ise gerçekten mağdur olduklarını ve onlara zaten ödeme yapıldığını söylüyorlar.

  BANKA MÜDÜRÜ HABERSİZ

  TMSF yetkilileri, yaşanan şu çarpıcı örneği de paylaştı: 'Düşünün, bunlardan birisi bir banka şube müdürü ve off-shore'dan haberinin olmaması mümkün mü? Ancak mahkeme onu da 'mağdur' saydı ve parasını geri aldı. Bir başkası, bir faktoring şirketi. Benim off-shore'dan haberim yok, diyerek parasını geri aldı. Hem de beş altı kat faiziyle birlikte.'

  HAKİMLER DİRENİRSE SORUN ÇÖZÜLÜR

  2011'de Bursa'da açılan farklı bir davadan sonra off-shore konusu, TMSF'nin aleyhine döndü. M.M. adlı vatandaş, off-shore'dan haberi olmadığını, bankanın paravan kullanılarak dolandırıldığını iddia etti ve davayı kazandı. Yargıtay'ın bu kararı onamasından sonra, off-shore bankalarında parasını kaybedenler 'dolandırılmış mağdur' sayıldı. Davalarda da, bu karar emsal alınıyor. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, bugüne dek 150 milyon TL ödediklerini, süren davaların sonunda, 500 milyon lira daha devletin kasasından çıkacağını söylüyor. TMSF yetkilileri, Yargıtay'ın emsal kararına rağmen, davalarda, hakimlerin bu karara direnme hakları olduğunu hatırlatıyor.

  İMZALI TALİMATLI MAĞDURİYET

  Yetkililer, hikayeyi şöyle özetledi: "1999 yılında Egebank Off-shore'de parası batan Mehmet K.B isimli vatandaşın 6,2 milyon lirası battı. Dava açtı parasını 'off-shore'a yatırmak için imza vermediğini iddia etti. Biz imzasını ve yazılı talimatını belirledik. Off-shore cüzdanı var. Bu delillere rağmen, mahkeme mağdur olduğuna karar verdi. 2 Aralık tarihinde görüşülecek davada Mehmet K.B isimli şahsa 46 milyon 899 bin 402 lira ödenmesini kararlaştırdı. Bu para vatandaştan toplanan vergilerle bu kişilere ödenecek.'


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir