Ömer Bolat: BYD'nin yatırım kararı, yatırımcılara sunduğumuz fırsatların göstergesi
AA

Türkiye, yatırımcıları çekmek için kanuni düzenlemelerin yanı sıra gri listeden çıkmak ve büyümede olumlu sonuçlar elde etmek gibi ekonomik gelişmelerle de ön plana çıkıyor.

Ticaret Bakanı Bolat, Çinli BYD'nin Türkiye'ye kararına ilişkin, "Bu yatırım, ülkemizin yatırımcılara sunduğu fırsatların güçlü bir göstergesidir." ifadesini kullandı.

"Türkiye, Avrupa'nın önemli üretim üslerinden biri"

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firmasının Türkiye'ye yönelik yatırım kararını değerlendirerek, şu ifadeleri kullandı:

Bu yatırım, Avrupa'nın en önemli otomobil üretim üslerinden biri olan ülkemizin, yatırım ortamı, güçlü üretim, nitelikli insan gücü, etkin şekilde hayata geçirdiğimiz Gümrük Birliği ve geniş serbest ticaret anlaşmaları ağı ile yatırımcılara sunduğu fırsatların güçlü bir göstergesidir.

Yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi

Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticilerinden BYD'nin, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi yatırımı için Türkiye'yi seçmesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını bildirdi.

"Ülkemiz politikalarına katkılar sağlamaya kararlılıkla devam"

Kararın neticelenmesine liderlik eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini ileten Bolat, bu yatırıma çok büyük gayretle öncülük eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve ekibini de tebrik etti. Bolat, paylaşımında ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu:

Ticaret Bakanlığı olarak ilgili tüm kurumlarımızla koordinasyon halinde, yerli üretim, istihdam ve ihracat hedeflerimiz doğrultusunda ülkemize yapılacak doğrudan yatırımlara yönelik projeksiyonlar temelinde, ülkemiz politikalarına katkılar sağlamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)