Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
482.953
-8.03%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Ordu-Giresun Havalimanı'na yirmi günde yüz sefer

  22 Mayıs'ta açılışı yapılan Ordu-Giresun Havalimanı'na bugüne kadar yüz uçak seferi gerçekleştirildi.
  • Ajanslar
  • 11.06.2015 - 19:46
  Ordu-Giresun Havalimanı'na yirmi günde yüz sefer

  ORDU

  Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, büyük bir coşkuyla açılışı gerçekleşen havalimanının hizmet vermeye devam ettiğini belirtti.

  Deniz üzerine kurulan havalimanının açılışının ardından yirmi günün geride kaldığını belirten Balkanlıoğlu, havalimanına 5 bin 857 yolcunun geldiğini, 5 bin 904 kişinin de havalimanından başka şehirlere gittiğini söyledi. Balkanlıoğlu,yoğun sis nedeniyle on seferin iptal edildiğini, beş uçağın da yakın bölgelerdeki havalimanlarına yönlendirildiğini anlattı.

  Balkanoğlu, havalimanının bütün mevsim koşullarında uçakların gece gündüz iniş yapabileceği şekilde dizayn edildiğini ancak cihazların bir kısmının yurtşından ithal edilmesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi.

  SEFER İPTALLERİ AZALACAK

  Yoğun sis nedeniyle yaşanan sefer iptallerinin çok yakın zamanda azalacağını aktaran Balkanlıoğlu, "Yetkili teknik uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, havalimanına uçakların sorunsuz bir şekilde inişlerini sağlayan VOR ve ILS olarak adlandırılan aletli yaklaşma sistemi kurulacak. Bu iki sistem birbirini destekliyor. Bu sistemler sayesinde uçakların hiçbir pilot müdahalesi olmaksızın bile havalimanına inmesi mümkün olacak" dedi.

  Balkanlıoğlu, söz konusu cihazının kurulduğunu ve denemelerinin sürdüğünü ifade ederek, "Bu cihazların tam anlamıyla çalışmaya başlamasıyla birlikte iptaller çok daha az olacaktır. Şu anda hava sisli olduğu zaman ve pilotun görüş alanı sıkıntıdaysa pilotlar bazen inmeyi reddedebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

  OTELLERİN DOLULUK ORANI YÜZDE 80

  Vali Balkanlıoğlu, havalimanının açılmasıyla Ordu'daki otellerin doluluk oranlarının yüzde 80 seviyesine ulaştığını, Arap yatırımcıların da ile ilgilerinin arttığını kaydetti.


  Görüş Bildir