Euro
9.4707
0.25%
Dolar
7.7754
0.05%
Altın
459.88
-0.09%
Borsa
1.33
-0.09%
Bitcoin
149.000
-1.32%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Pazar sorunu olmayan kivi, üreticisini sevindirdi

  Karadeniz Bölgesi'nde üretimi her geçen yıl artan ve pazar sorunu olmayan kivi, üreticisinin yüzünü güldürüyor. Kivi sadece Ordu ekonomisine yaklaşık 30 milyon lira katkı sağlıyor.
  • AA
  • 10.11.2020 - 11:21
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 11:32
  Pazar sorunu olmayan kivi, üreticisini sevindirdi

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Türkiye'de üretilen kivi miktarının yıllık 65 bin tonun üzerine çıktığına işaret ederek, pazar sorunu bulunmadığını dile getirdi.

  Soydan, üreticilerin kividen oldukça iyi kazandığını kaydederek, "Üretici kazandıkça bahçe sayıları da sürekli artıyor. Özellikle son yıllarda kivi üreticilerinin artması sevindirici." dedi.

  “KARADENİZ BÖLGESİ'NDE KİVİ ÜRETİMİ YAYGINLAŞTI”

  Karadeniz Bölgesi'nde kivi üretiminin yaygınlaştığına dikkati çeken Soydan, "Daha önce Rize'de ciddi miktarlarda kivi üretimi söz konusuydu. Son yıllarda Ordu'da da kivi üretiminin ciddi şekilde arttığına şahit oluyoruz. Sadece Ordu'da yıllık üretim 8 bin tonun üzerine çıkmış durumda." bilgisini verdi.

  ORDU KİVİSİ ARTIK BİR MARKA

  Ordu kivisinin marka olduğunu dile getiren Soydan, "Başta Ordu'da olmak üzere Yalova ve diğer illerimizde üretilen kiviler alıcılardan ciddi talep görüyor. Üretici henüz bahçesine girmeden ürününü pazarlamanın mutluluğunu yaşıyor." diye konuştu.

  Soydan, kivinin hasadının yapılmadan önce dalındayken satıldığını belirterek, bu durumun üretici açısından oldukça avantaj sağladığının altını çizdi.

  Pazar sorunu olmayan kivi, üreticisini sevindirdi #1

  ARAZİSİ MÜSAİT OLANLARA "KİVİ DİKİN" TAVSİYESİ

  Soydan, bölgede arazisi uygun olan çiftçilere kivi üretimine başlamaları önerisinde bulunarak, şöyle konuştu:

  "Birçok vitamini içerisinde barından kiviye ülkenin her yerinden ciddi talep var. Özellikle pasta sanayisinde bu ürünün oldukça fazla kullanılması tüketimi artırmış durumda. Bu nedenle kiviye ihtiyaç her geçen yıl artıyor. Üreticilerimize, bunu görerek uygun arazilerinde kivi üretmelerini tavsiye ediyoruz."

  "200 DEKAR YENİ ALAN TAHSİS ETTİK"

  İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz da kent genelinde kivi bahçelerinin artmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, "DOKAP kaynaklarıyla uyguladığımız proje kapsamında 200 dekar yeni alan tesis ettik. Üreticilere yüzde 80 hibe sağladık. Hedefimiz il genelinde üretimi üst noktalara taşımak." dedi.

  "GELİRİM GİTTİKÇE ARTTI"

  Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi'nde kivi üretimi yapan Aydın Yıldız ise kivi üretiminden oldukça memnun olduğunu ifade ederek, "İlk yıllarda üretimim düşüktü. Ancak sonraki yıllarda üretimim arttı ve bununla birlikte gelirim de arttı." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir