Euro
9.995
0.11%
Dolar
8.3128
0.09%
Altın
476.71
0.04%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
430.138
-3.63%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Piyasadaki sahte çeyreklere dikkat

  Altın fiyatlarının düşmesiyle beraber piyasaya çok sayıda sahte çeyrek altın sürüldü.
  • 25.04.2013 - 08:32
  Piyasadaki sahte çeyreklere dikkat

  Piyasadaki sahte çeyreklere dikkat #1

  Fiyatların düşmesiyle birlikte altına olan talep düşmedi tam tersine patlama yaptı. Çeyrek altının piyasada tükenmesiyle altında şimdi de sahtecilik ortaya çıktı. Sahtecilerin ürettiği altınların farklı yollarla piyasaya sürüldüğü, altın alacakların bu konuda dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu.

  SAHTE ALTINLARA DİKKAT

  Geçen hafta düşük fiyatlardan alım yapmak isteyen vatandaşların talebiyle elinde altın kalmayan kuyumcular, Darphane'nin altın vermesiyle bu hafta rahat nefes aldı. Kuyumcular, geçen haftaki yokluk sırasında piyasaya çıkan sahte altınlara dikkat çekiyor.

  MERDİVENALTI ATÖLYELERDE ÜRETTİLER

  Kuyumcu Mustafa Tevfik Kürtüncü, karaborsadaki altınların kuyumcu esnafını olumsuz etkilediğini belirterek, şöyle konuştu: "Geçen hafta altın yokluğundan dolayı merdiven altı atölyelerde çeyrek altının üretilip satıldığına dair haberler aldık. Gerçekten devletimizin el atması gereken hususlardan bir tanesi de bu. Elinde orijinal altın bulunduranlar da boş durmadı. Çeyrek altın 140 lira civarında iken, 160 liradan satıldı."

  Uzmanlar sahte altının gözle ayırt edilmesinin zor olduğunu söyledi. Bu arada altın dün yükseldi. Cumhuriyet altını 582 liradan 585 liraya çıktı. Çeyrek altın ise 147 lira oldu.

  BANKALARIN BÜYÜK OYUNU

  Altın fiyatlarındaki dalgalanma sürerken bankalarda bu işi kâra çevirmeye başladı. Gelen şikayetlere göre bankalar alım satım arasındaki makası açarak, altını ölü fiyatına bozuyor.

  İşte bazı şikayetler:

  -Bankanın gram altın alım satım arasındaki farkı 70 kuruştan 6 liraya kadar çıktı.

  -Altında yaşanan ani ve sert hareketlerin üstüne bir de bankalar altın alım satım arasındaki makası iyice artırarak ortamı müşterileri için daha kabuslu bir hale getirmiştir. Altınımızı bozdurmak istersek büyük zarar ediyoruz.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir