Euro
14.5898
0.84%
Dolar
12.8928
0.6%
Altın
742.09
0.97%
Borsa
1.809
0%
Bitcoin
724.680
-0.71%
14ºC
İstanbul
Yağmur 14 C

  Ramazan'da gıdaya zam yok

  İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, gıda fiyatlarında Ramazan da dahil zam beklenmediğini açıkladı.
  • Ajanslar
  • 20.05.2015 - 05:16
  Ramazan'da gıdaya zam yok

  Ramazan da gıdaya zam yok #1

  İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, Türkiye'nin gıda bakımından kendine yeten bir ülke olduğunu ancak son yıllarda kuraklık başta olmak üzere yaşanan olumsuzluklar nedeniyle fiyatlarda aşırı artışlar olabildiğini söyledi.

  Üretimin yetersiz olması ve bunun da fiyatlara zam olarak yansımasından dolayı bazı ürünlerde ithalat yapmak zorunda kalındığı ifade eden Karlı, bu yıl gıdada "altın sezon"un yaşandığını vurguladı.

  ''ÜRETİCİYLE SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDEYİZ''

  Karlı, üreticiyle sürekli iletişim halinde olduklarını dile getirerek, "Gelen haberler oldukça sevindirici. Bu yıl hava çok güzel gitti. Geçtiğimiz yıllara oranla yeteri kadar yağan kar ve yağmur, ülke genelinde çok güzel verimlilik oluşturdu. Bu da piyasada yerli ürünün ağırlıklı olarak yer alması demek. Bu da ithalata gerek olmadığını anlamına geliyor. Bu sezon tezgahlarda ağırlıklı olarak yerli ürün yer alacak" diye konuştu.

  "BU YIL 'ÇİN MALI FASULYE' YOK"

  Karlı, kuru fasulye fiyatlarının bir ara çok arttığını ve bunun da tartışmalara neden olduğunu anımsattı.

  Kuru fasulyede yeteri kadar üretim olmayınca ithalat yapılmak zorunda kalındığını aktaran Karlı, "Ağırlıklı olarak Arjantin'den ithalat yapıldı. Ayrıca, 'Çin malı' olarak bilinen Japonika cinsi fasulye piyasada oldukça hakimdi. Bu yıl ise şu ana kadar bu cinsten hiç ithalat yapılmadı. Buna gerek de kalmayacak" şeklinde konuştu.

  ''RAMAZANDA ZAM BEKLENMİYOR''

  Karlı, şu anda ürünlerin fiyatlarının gayet uygun olduğunu dile getirdi. Yaşanan olumlu durumun fiyatlara da aynı şekilde yansıdığını ifade eden Karlı, şunları kaydetti:

  "Geçtiğimiz yıllarda yapılan ithalat fiyatları arttırmıştı. Bu yıl durum tersine döndü. Üretim yeterli olunca fiyatlar da düşük seyrediyor. Hatta kırmızı mercimek gibi ürünlerde gerileme bile yaşanıyor. Önümüzde Ramazan var. Tüm ülke için önemli bir ay. Her yıl bazı fırsatçılar yüzünden fiyatlarda artış olabiliyor. Bu yıl da buna yönelik beklentiler olabilir ancak şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bu elverişli ortam sayesinde de gıda fiyatlarında Ramazan da dahil zam beklenmiyor."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir