Dolar
6.8647
0.0568%
Euro
7.7584
-0.216%
Altın
1802.47
-0.373%
Borsa
115793.59
-2.4588%
G. Altın
397.788
-0.2817%
Bitcoin
63276.8
-1.7446%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Ramazan'da sebze meyve fiyatlarına yüzde yüz zam

  Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkan Vekili Halil Öztürk, Ramazan ayında meyve ve sebze fiyatlarına yüzde yüz zam yapılacağını söyledi.
  • 12.06.2014 - 16:40
  Ramazan'da sebze meyve fiyatlarına yüzde yüz zam

  Ramazan'da sebze meyve fiyatlarına yüzde yüz zam #1

  Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, sebze ve meyvede yüzde 100'ün üzerinde fiyat artışı beklendiğini söyledi.

  "BAZI ÜRÜNLERİN FİYATI BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ARTACAK"

  Ramazan öncesinde örtü altı üretimin sona ereceğini, bunun yerini tarla ürünlerinin alacağını ifade eden Öztürk, "Bazı ürünlerin birkaç gün içinde fiyatlarının artacağını düşünüyoruz. Bugün domatesin üreticideki fiyatı Antalya bölgesinde kilogramı 25-50 kuruş arasında fakat aynı domatesin farklı illerde daha yüksek fiyattan satıldığını görmekteyiz" dedi.

  "YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE BİR FİYAT ARTIŞI OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ"

  Ramazan ayına doğru özellikle domates fiyatlarının artacağına işaret eden Öztürk, şöyle devam etti;

  "Genel olarak bütün sebze ve meyvelerde artış bekliyoruz. Ramazan ayının en popüler meyvelerinden biri de kayısıdır. Türkiye'de en çok kayısı üretimi yapan Malatya'da bile bu ürün 5-6 liradan satılıyor. Geçen yıl 1 lira olan kaysının, yüzde 95'ini don vurdu. Dondan etkilenmeyen kısım da bu fiyatlardan işlem görüyor. Dolayısıyla meyvede kayısı, çilek ve kiraz gibi ürünler çok yüksek fiyatlarda olacak. Bilhassa domates, biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerde yüzde 100'ün üzerinde bir fiyat artışı olacağını tahmin ediyoruz."

  MEYVE SEBZEDE HASTALIK RİSKİ

  Öztürk, yağıştan dolayı domates başta olmak üzere diğer meyve ve sebzelerde mantar hastalığı riskinin baş gösterdiğini, yağışların sürmesi ve havanın kapalı olması durumunda bu hastalığın önümüzde dönemde fiyatları etkileyebileceğini bildirdi.

  "FİYATLARIN YÜKSELMESİ TETİKLEYİCİ OLACAK"

  Geçen yıllarda domates ve diğer bazı ürünlerde görülen "tuta" hastalığı ile ilgili bu yıl herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığını kaydeden Halil Öztürk; "Ana sıkıntımız önümüzdeki süreçte mantar hastalığıdır. Bu hastalığın da fiyatların çok yükselmesinde tetikleyici olacağını düşünmekteyiz. Bu da tüketiciye yansıyacak" dedi. Halil Öztürk, yaz meyvelerinde ise kısa vadede fiyat artışı beklenmediğini sözlerine ekledi.

  Görüş Bildir