Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.178
-2.12%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Rumlar Türkiye'nin petrol aramasından rahatsız

  Fileleftheros: Türkler'in petrol çalışması yapacağı bölgeler Rodos'a kadar uzanıyor ve bize ait bölgelerle kesişiyor
  • 29.04.2012 - 15:59
  Rumlar Türkiye'nin petrol aramasından rahatsız

  Rumlar Türkiye nin petrol aramasından rahatsız #1

  Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışması yapacağı bölgelerin, Kıbrıs Rum yönetiminin tek yanlı ''Münhasır Ekonomik Bölge'' (MEB) ilan ettiği alanlarla kesiştiğini iddia etti.

  TÜRKİYE'YE LİSANS VERİLMESİ RUMLARI RAHATSIZ ETTİ

  Fileleftheros gazetesi, Türkiye Resmi Gazetesi'nin 27 Nisan tarihli sayısına dayanarak, TPAO'yaRodos'tan Kıbrıs'ın güneybatı açıklarına kadar olan bölgede ''petrol araması'' yapması için lisans verildiğini yazdı.

  Haberde, resmi gazetedeki haritalara göre,TPAO'nun petrol çalışması yapacağı bölgelerin, Akdeniz'de Rum yönetiminin sözde MEB'indeki ''1, 4, 5, 6 ve 7 numaralı parsellerle'' kesiştiği ve Rodos'a kadar uzandığı öne sürüldü.

  Bu arada, Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, TPAO'ya petrol araması yapması için lisans verilmesine tepki göstererek, ''egemenlik haklarının savunulması için her türlü girişimde bulunduklarını'' söyledi.

  Rum radyosunun haberine göre, Stefanu, Türkiye'nin, Rum yönetimin sözde MEB'indeki parsellerle kesiştiği iddia edilen bölgelerde petrol çalışmaları yapma lisansı vermesinin, ''uluslararası hukuk ve özellikle deniz hukukunu ihlal ettiğini'' ileri sürdü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir