Petrol
86.11
1.46%
Euro
17.7972
0.61%
Dolar
18.527
0.43%
Altın
976.16
1.06%
Borsa
3224
-1.27%
Bitcoin
356.618
-5.42%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Rus turist sayısında hızlı düşüş

  Petrolün fiyatı düştükçe Rus turist azalıyor.
  • 26.06.2012 - 14:56
  Rus turist sayısında hızlı düşüş

  Rus turist sayısında hızlı düşüş #1

  Turizm işler geçen yılki kadar iyi gitmiyor. Türkiye'ye gelen turist sayısı yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.38 azaldı.

  RUS EKONOMİSİ KRİZLE BOĞUŞUYOR

  Antalya'daki Ela Quality Oteli'nin sahibi Aktay Turizm Yatırım ve İşletmeleri'nin CEO'su Vadi Karatopraklı da, Türkiye turizminde bu yıl işlerin çok iyi gitmediğini doğruluyor. Karatopraklı, sektörde sıkıntılı bir döneme girildiğini belirterek, "Herkes ellerini Rus turiste açmış bekliyor ama kimse Rusya'daki krizin farkında değil. Rus ekonomisinin en büyük ekonomik gücünü petrol ve doğalgaz oluşturuyor. Petrol fiyatları da giderek düşüyor. Öngörülen 90 doların bile altına düşeceği. Bu yıl Rus turist sayısında yüzde 15'lik azalma var. Bu azalma, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Türkiye'de hangi otel daha çok Rus turistle çalışıyorsa en büyük zararı onlar görecek. Petrol fiyatları düştükçe, sadece Rusya'dan turist beklentisine girenler daha büyük hüsrana uğrayacak. Uçak kapasitelerini de iyice daralttılar. Antalya'da otel doluluk oranları şu anda yüzde 80. Yaz sonuna kadar bunun çok da üzerine çıkmaz."

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  15 BİN ALMAN BEKLENİYOR

  Karatopraklı, Türkiye'nin en sadık turist grubunun Almanlar olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Ela Otel olarak en çok önem verdiğimiz pazar Almanya. Almanya, milyoner kişi sayısının en fazla olduğunu ikinci ülke durumunda. Almanlar Türkiye'de tatil yapmaktan büyük keyif duyuyor. Ama buraya çekmemiz gerekenler Almanya'da yaşayan 5.5 milyon üst gelir seviyesindeki tüketiciler olmalı. Eğer onları buraya çekebilirsek Türk turizmi, Ruslardan alacağı darbeye karşı korunmuş olur. Biz de son iki yıldır dünyanın en büyük tur operatörü TUI ile yaptığımız anlaşma dahilinde Provida Resort konseptini uyguluyoruz. Bu da üst düzey hizmeti temsil ediyor. Burada standartları TUI belirliyor ancak bize müşteri garantisi veriyor. 2 yıl önce yıl boyunca 4 bin Alman ağırlarken, geçen yıl rakamı 8 bine çıkarmıştık. Bu yıl 15 bin Alman turist bekliyoruz."

  İSTANBUL'A 100 MİLYON DOLAR

  İstanbul'a yapacakları oteller için son aşamaya geldiklerini belirten Karatopraklı, şunları söyledi: "İstanbul'da yer bulmak çok zor oldu. Şehir oteli konusundaki iştahımıza rağmen süreç bu yüzden yavaşladı. Arazi olan bölgelerde de fiyatlar çok uçuk. Biz, İstanbul'a otel yapmayı şiddetle arzuluyoruz. Bu konuda da çok agresif girişimlerde bulunuyoruz. Daha önce bir otel düşünürken fikrimizi 2 otel yapmak yönünde değiştirdik. İkisi de Avrupa Yakası'nda olacak. Her biri minimum 200 oda olarak planlandı. 2 otelin yatırımı toplam 100 milyon doları geçecektir. Bu yıl, İstanbul'a gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 20 arttı. Büyük bir potansiyel taşıdığını yıllardır görüyoruz ve oteli yapamadığımız her gün geç kalmışız gibi hissediyoruz. İstanbul'da yapılan Shopping Fest giderek gelişiyor. Biz de otellerden birisini alışverişe dönük dönük mağazacılık ağırlıklı tasarlayacağız" diye konuştu.


  Görüş Bildir