Petrol
77.93
-1.79%
Euro
19.558
0.23%
Dolar
18.6392
0.02%
Altın
1.062
0.10%
Borsa
4973
-0.54%
Bitcoin
317.965
-0.83%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Sakıp Sabancı'nın vasiyeti gerçekleşti

  Sabancı Vakfı ile Sabancı Üniversitesi’nde birer fon oluşturulmasını vasiyet eden merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyeti yerine getirildi.
  • Detay Haber
  • 14.06.2016 - 05:50
  Sakıp Sabancı'nın vasiyeti gerçekleşti

  Sakıp Sabancı nın vasiyeti gerçekleşti #1

  Habertürk'te yer alan habere göre; Merkezde Türkiye’nin ekonomisi, siyaseti, toplumu gibi çeşitli konularda çalışmalar yapılacak.

  Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, basın toplantısında, “Sakıp Sabancı’nın iki önemli vasiyeti vardı. Biri Sabancı Vakfı’nda fon kurulması, diğeri ise Sabancı Üniversitesi’nde fon kurulmasıydı. Sakıp Sabancı ailesi bu hediyesini Sabancı Üniversitesi kanalıyla verdi” dedi.

  Güler Sabancı, Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin Columbia Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve ortak bilgi üretimine katkıda bulunacağına inandıklarını vurguladı.

  Sakıp Sabancı nın vasiyeti gerçekleşti #2

  ADIYLA ANILACAK

  Merhum Sakıp Sabancı’nın kızı Dilek Sabancı ise “Amerika’da ilk defa bağışçısının adıyla anılacak Türkiye çalışmalarını uluslararası arenada en kapsamlı şekilde yürütecek bir merkez kuruyoruz.

  Türkiye üzerine yapılacak tüm çalışmalar Sakıp Sabancı ismiyle anılacak. Babamdan kalan en önemli miras, ihtisasa, yeteneğe ve bilgiye saygı duyup takdir etmek” dedi. Columbia Üniversitesi Rektörü Lee C. Bollinger de “Bu hepimizin gururla taşıyacağı bir miras” ifadesini kullandı.

  10 MİLYON DOLAR KAYNAĞA SAHİP OLACAK

  Kürsü ve merkez için toplam 10 milyon dolarlık kaynak aktarılacak. Kaynak Columbia Üniversitesi’ne vakfedilecek. Kaynağın gelirleriyle kürsü ve merkez işletilecek.

  Kürsüde bir konu derinlemesine çalışılırken merkezde Türkiye üzerine birçok konu araştırılacak. Kürsünün başına atanacak ismi Columbia Üniversitesi, Türkiye Çalışmaları Merkezi direktörünü ise Sabancı Üniversitesi belirleyecek.


  Görüş Bildir