Dolar
7.8642
-0.184%
Euro
9.3078
0.3482%
Altın
1913.5
0.5047%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
483.886
0.3269%
Bitcoin
94224.64
1.5927%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Sıfır aldığı otomobili 'ayıplı' çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi

  Trabzon'da bayiden aldığı sıfır aracının kaportasındaki göçükleri fark eden araç sahibi, başlattığı hukuk mücadelesini kazanarak, zararını misli ile karşıladı.
  • DHA
  • 16.10.2020 - 09:45
  • Güncelleme : 16.10.2020 - 09:45
  Sıfır aldığı otomobili 'ayıplı' çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi

  Trabzon'da, 3 yıl önce satın aldığı sıfır kilometre lüks otomobilin gövdesinde zamanla oluşan göçükler nedeniyle aracı satan bayiye dava açan Selva Akbaş, hukuk mücadelesini kazandı.

  TÜKETİCİ MAHKEMESİ ARAÇ SAHİBİ LEHİNE KARAR VERDİ

  Tüketici Mahkemesi, talep edilen bilirkişi raporunda, “ayıplı” olduğu tespit edilen aracın, “ayıpsız misliyle” değiştirilmesine hükmetti. Sonuçta otomobili satan bayi, aynı modelde sıfır kilometrede araç ya da belirlenecek güncel tutarı, tüketiciye geri ödeyecek.

  Trabzon'da yaşayan Selva Akbaş, 2017 yılında bir galeriden, 109 bin 350 lira karşılığında sıfır kilometre otomobil satın aldı.

  Sıfır aldığı otomobili ayıplı çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi #1

  OTOMOBİLİ ALDIKTAN SONRA KAPORTASINDA GÖÇÜKLER OLDUĞUNU FARK ETTİ

  Otomobilin arka kapısının üst noktasındaki kaportasında zamanla göçükler olduğunu fark eden Selva Akbaş'ın eşi Selim Akbaş, durumu satıcı bayiye iletti.

  BAYİ DEĞİŞTİRMEYİ REDDEDİNCE OLAY MAHKEMEYE TAŞINDI

  Bayi yetkilileriyle yaptığı görüşmelerden olumsuz yanıt alan Akbaş çifti, avukat Bünyamin Bayram aracılığıyla otomobili satan bayi aleyhine “ayıplı malin misliyle iadesi” davası açtı.

  BİLİRKİŞİ ARAÇ SAHİBİNİ HAKLI BULDU

  Trabzon Tüketici Mahkemesi'nde görülen davada; talep edilen bilirkişi heyeti, hazırladığı raporda araç sahibi çifti haklı bulup, otomobilde gözle görülür ayıpların olduğunu ve bu ayıpların kullanım hatasından kaynaklanmadığı yönünde tespitlerde bulundu.

  Sıfır aldığı otomobili ayıplı çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi #2

  “MİSLİYLE İADESİ” KARARI ÇIKTI

  Tüketici Mahkemesi, aracın satışını yapan yetkili bayinin, talep edilen bilirkişi raporunda, “ayıplı” olduğu tespit edilen aracı, “ayıpsız misliyle” değiştirmesine hükmetti.

  Mahkeme kararı Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 5'inci Hukuk Dairesi de dosyayı detaylı inceleyerek kararını açıkladı. Davalı bayinin, istinaf başvurusunu reddeden Hukuk Dairesi, kararı bayi aleyhinde onadı. Karara göre; otomobili satan bayi, aynı modelde sıfır kilometrede araç ya da belirlenecek güncel tutarı, tüketiciye geri ödeyecek.

  “HUKUK MÜCADELESİNDEN ZAFERLE AYRILDIK”

  Onanan karara ilişkin konuşan avukat Bünyamin Bayram, daha önce buna benzer bir davayı kazandıklarını hatırlatarak, aracın “c sütunundaki” göçükler nedeniyle müvekkilinin kendisine başvurduğu söyledi. Bayram, "Daha önceden de servise gitmişti ancak servis kabul etmemişti. Bunların dış etkenlerden dolayı olduğunu ortaya koymuşlardı. Biz de hukuk mücadelemize başladık. Yaklaşık 2 yıllık hukuk mücadelemizin sonucunda davayı kazandık. Aracın misliyle değişimi kararıyla birlikte bayiye teslim edeceğiz. Hukuk mücadelemizden zaferle ayrıldığımız için mutluyuz." dedi.

  Sıfır aldığı otomobili ayıplı çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi #3

  “ARACI TESLİM EDİP, PARAMIZI ALACAĞIZ”

  Araç sahibi Selva Akbaş'ın eşi Selim Akbaş da "2017 yılında eşimle araba almaya karar verdik. Bayiden sıfır olarak yaklaşık 110 bin liraya bu aracı satın aldım. Daha sonra aracımın c çıtasında göçükler meydana geldi. Mağduriyet yaşadık. Servise gittik ancak kendilerinden kaynaklı olmadığını söylediler. Biz de daha sonra avukat aracılığıyla mahkemeye başvurduk ve hukuk mücadelemizi kazandık. Aracın şu anki sıfır fiyatı üzerinden yapılacak değerlendirme ile paramızı geri alacağız ve aracı teslim edeceğiz." diye konuştu.

  Sıfır aldığı otomobili ayıplı çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi #4

  Sıfır aldığı otomobili ayıplı çıktı, tüketici mahkemesi ‘misliyle değişim’ kararı verdi #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir